معاون کل وزارت بهداشت در مراسم تکریم و معارفه سرپرست دانشگاه علوم پزشکی بیرجند:
طرح تحول سلامت پرداختی از جیب مردم را کاهش داد
3 آبان 1397 ساعت: 15:8معاون کل وزارت بهداشت گفت: پرداختی مردم برای هزینه های سلامت در سال 89 حدود 58،8 درصد بود که طرح تحول سلامت توانست در سال 93 آن را به 38،7 درصد، سال 94 به 38.1 درصد و سال 95 به 35.2 درصد کاهش دهد.
به گزارش سپیدآنلاین به نقل از ایرنا، دکتر ایرج حریرچی در آیین تکریم رئیس سابق دانشگاه علوم پزشکی بیرجند و معارفه سرپرست این دانشگاه با اعلام این مطلب افزود: این کاهش سرعت پرداختی هزینه های سلامت از جیب مردم در هیچ جای دنیا سابقه نداشته است البته هنوز این رقم در مقایسه با متوسط جهانی و اهداف قانون برنامه ششم توسعه، بالا است که باید تلاش بیشتری کنیم.
معاون وزیر بهداشت یکی از اهداف نظام سلامت را محافظت مردم در برابر مخاطرات ناشی از بیماری ها ذکر کرد و گفت: بسیاری از بیماری ها حتی در کشورهای ثروتمند نیز پر هزینه است بنابراین باید تلاش کنیم با توجه به مسائل مالی، مطابق فرمایش مقام معظم رهبری بیماران رنجی جز بیماری نداشته باشند.
وی با بیان اینکه کاهش پرداختی از جیب مردم، از اهداف اصلی طرح تحول سلامت و محافظت از مردم است، افزود: در دنیا متوسط پرداختی هزینه های سلامت از جیب مردم 18 تا 24 درصد است اما متاسفانه در کشور ما این رقم به مدت چند دهه حدود 50 درصد بوده است.
دکتر حریرچی با تاکید بر اینکه با پرداخت هزینه ها از جیب مردم مشکلات را نمی توان حل کرد افزود: شاخص دیگر در نظام سلامت نیز کاهش هزینه های مشکل زا و کمرشکن است به این معنی که اگر شخصی 40 درصد هزینه های غیر خوراکی یا 25 درصد کل هزینه های خانوار را برای بیماری هزینه کند دچار مشکل می شود لذا باید این شاخص نیز در جامعه کاهش یابد.
وی گفت: جای تعجب دارد که در جامعه ما اقشار برخوردار بیش از افراد فقیر دچار هزینه های کمرشکن می شوند.
سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه اقشار مختلف کنار فقرا در شرایط بحرانی هدف نظام سلامت هستند افزود: در اوضاع فعلی حتی ثروتمندان نیز مورد نظر قرار دارند و کاهش هزینه های کمرشکن حوزه سلامت، یکی دیگر از شاخص هایی است که مورد توجه وزارت بهداشت قرار دارد چون اگر فردی به دلیل بیماری و هزینه آن به زیر خط فقر برسد دچار سیکل معیوب خواهد شد که بعد از طرح تحول این موضوع کنترل شده ولی هنوز صفر نشده است اما نباید فراموش کنیم که این شاخص در ایران نسبت به برخی از کشورهای دیگر کمتر است اما یک نفر هم با این شاخص در کشور زیاد است و این شاخص باید بهبود پیدا کند.
وی یکی دیگر از اهداف وزارت بهداشت را افزایش رضایتمندی مردم عنوان کرد و گفت: برای این شاخص باید در انتخاب اقدامات اصلاحی و درمانی به صدای مردم و ترجیحات آنها توجه جدی کرد.
دکتر حریرچی با بیان اینکه افزایش سلامت مردم به عنوان یک هدف اصلی با شاخص های متعددی اندازه گیری می شود افزود: افزایش امید به زندگی یکی از این شاخص ها است و امید به زندگی ایرانیان در چهار دهه گذشته در کشور 50 سال بود اما در حال حاضر حدود 76 سال است.
وی با تاکید بر اینکه کاهش مرگ و میر زودرس از دیگر اهداف مهم است، یادآور شد: زمانی مرگ و میر زیر 50 سال، مرگ و میر زودرس محسوب می شد اما اکنون زیر 70 سال مرگ زودرس تلفی می شود و باید مرگ و میر زودرس کاهش یابد که یکی از این موارد کاهش تصادفات منجر به مرگ است.
سخنگوی وزارت بهداشت سفرهای متعدد وزیر بهداشت به استان خراسان جنوبی را نشان از توجه این وزارتخانه به مناطق محروم دانست و گفت: هدف دانشگاه علوم پزشکی بیرجند باید طوری باشد که در این استان حداکثر 90 درصد بیماران درمان شوند و نیازی به اعزام به سایر شهرها نباشد.
وی با ابراز امیدواری از اینکه خراسان جنوبی در بخش ارائه خدمات به مردم الگوی سایر استان ها شود گفت: جابه جایی مدیران برای گردش نخبگان از ضروریات کار است البته ساخت و تکمیل 6 بیمارستان در خراسان جنوبی، اقدام بسیار مهمی بوده و انتظار است که در حوزه بهداشت و پژوهش نیز اقدامات مهمی در استان خراسان جنوبی انجام شود.
معاون کل وزارت بهداشت گفت: سلامت حوزه خطی و رقابت نیست بلکه حوزه خدمت رسانی و کار تیمی برای افزایش سلامت مردم است و در این مقطع زمانی، شرایط فعلی مثل گذشته نیست بنابراین با توجه به وضع مالی کشور، افزایش بهره وری و کنترل هزینه های مالی موردنظر است.
دکتر حریرچی تثبیت دستاوردهای طرح تحول سلامت را مهمترین شاخص وزارت بهداشت عنوان کرد و گفت: دانشگاه علوم پزشکی بیرجند از نظر پرداخت کارانه خیلی عقب است که باید تلاش بیشتری در این زمینه انجام شود.
وی با اشاره به کیفیت بخش بیمارستانی خراسان جنوبی و هم ردیف بودن آن با بسیاری از بیمارستان های خصوصی در تهران افزود: الان با توجه به اقدامات دشمنان، کشور در شرایط تثبیت و تا حدی توسعه قرار گرفته است.
در این آیین از خدمات چهار ساله دکتر کاظم قائمی رئیس سابق دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بیرجند تقدیر و دکتر محمد دهقانی فیروزآبادی با حکم وزیر بهداشت به عنوان سرپرست این دانشگاه معرفی شد.
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو