توسعه خدمات دندانپزشکی "دولتی" و "شبانه‌روزی" در کشور
15 مهر 1397 ساعت: 19:7رییس اداره امور دندان‌پزشکی معاونت درمان وزارت بهداشت سه برنامه این وزارتخانه در حوزه دندان‌پزشکی، شامل ایجاد مراکز دندان‌پزشکی ویژه بیماران خاص، ایجاد کلینیک‌های ویژه‌ای که بخش دندان‌پزشکی دارند و راه‌اندازی مراکز دندان‌پزشکی اورژانسی را تشریح کرد.
قاسم صادقی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به برنامه‌های وزارت بهداشت در حوزه دندان‌پزشکی، گفت: در این زمینه سه برنامه در دست اقدام داریم که یکی از این برنامه‌ها ایجاد مراکز دندان‌پزشکی ویژه بیماران خاص است که در فاز تجهیز و تعیین مراکز قرار دارد.

کلینیک‌های ویژه‌ای که بخش دندان‌پزشکی دارند
وی افزود: دومین برنامه وزارت بهداشت در این حوزه نیز تجهیز و راه‌اندازی کلینیک‌های ویژه در تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی و مراکز دانشگاهی وزارت بهداشت است. باید توجه کرد که ایجاد ۲۴۷ کلینیک ویژه‌ در سراسر کشور پیش‌بینی شده است که همه این کلینیک‌ها دارای بخش دندان‌پزشکی هستند و خوشبختانه هر یک از این مراکز با همت خود دانشگاه‌های علوم پزشکی در حال تجهیز و راه‌اندازی هستند.

صادقی با بیان اینکه کلینیک‌های ویژه برای عموم مردم راه‌اندازی می شود، افزود: طبق برآوردها قرار است هر سال بخشی از هزینه‌های راه‌اندازی این مراکز در بودجه دیده شوند و اعتبار آنها می‌تواند از محل منابع دانشگاه‌ علوم پزشکی یا ستاد وزارت بهداشت باشد. در ضمن بخشی از این کلینیک‌ها تجهیز شده و به بهره‌برداری رسیده‌اند و فضای فیزیکی بخشی از آنها هم آماده است و به دنبال مناقصه برای خرید یونیت‌های دندان‌پزشکی آنها هستیم. البته ساختمان یا فضای فیزیکی بخشی از کلینیک‌ها هم هنوز به صورت ۱۰۰ درصد آماده نشده و تجهیز آنها به شرط تکمیل پروژه است.

دندان‌پزشکی اورژانسی توسعه می‌یابد
رییس اداره امور دندان‌پزشکی معاونت درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه برنامه دیگرمان که از سال گذشته برنامه‌ریزی شده است، ارائه خدمات دندان‌پزشکی اورژانس به صورت شبانه‌روزی است، گفت: البته این اقدام از فروردین ماه امسال در سطح ۲۳ دانشگاه علوم پزشکی انجام شد و تمام تلاش‌مان این است که در همه ۶۸ دانشگاه علوم پزشکی آن را راه‌اندازی کنیم تا هر دانشگاه علوم پزشکی دارای یک مرکز ارائه خدمات شبانه‌روزی دندان‌پزشکی باشد که مردم در ساعات عصر و شب از خدمات دندان‌پزشکی محروم نباشند.

صادقی با بیان اینکه در حال حاضر در ۲۳ استان مراکز دندان‌پزشکی اورژانسی راه‌اندازی شده، گفت: تلاش‌مان این است که با همکاری قسمت‌های مختلف وزارتخانه تعداد این مراکز را تا پایان سال ۹۷ به ۴۰ دانشگاه برسانیم. حال اگر سایر دانشگاه‌های علوم پزشکی هم در طول امسال فعال نشدند، در سال آینده پیگیری می‌شود تا برنامه کامل شود.

وی تاکید کرد: اولویت ما در این برنامه مناطق محروم و استان‌های کم‌برخورار است؛ چراکه در شهرها و کلان‌شهرها به دلیل حضور پررنگ بخش خصوصی و وجود درمانگاه‌ها و کلینیک‌های شبانه‌روزی در حوزه دندان‌پزشکی، امکانات نسبتا خوبی در این حوزه وجود دارد. هرچند که ما ایجاد این مراکز در شهرها و کلان‌شهرها را هم در برنامه داریم، اما اولویت‌مان در مناطق محروم و کمتر توسعه‌یافته و استان‌های مرزی است.

صادقی همچنین گفت: اعتبار این برنامه هم از محل بودجه برنامه مقیمی است که از ستاد پرداخت می‌شود و دندان‌پزشکانی که در بخش اورژانس شبانه‌روزی فعال می‌شوند، بودجه‌شان را ستاد معاونت درمان وزارت بهداشت می‌دهد.
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو