معاون وزیر بهداشت خبر داد
پوشش 100درصدی خانه‌های بهداشت در کشور
17 شهریور 1397 ساعت: 16:6معاون بهداشتی وزیر بهداشت، گفت: با بیش از 17 هزار و 500 خانه بهداشت و 32 هزار بهورز در سراسر کشور به پوشش نزدیک به 100 درصدی در این زمینه رسیده‌ایم؛ به گونه‌ای که ممکن نیست شما روستایی با جمعیت 1000 نفر پیدا کنید که در آن خانه بهداشت نباشد.
به گزارش سپیدآنلاین به نقل از ایسنا، علیرضا رئیسی در مراسم تقدیر از بهورزان نمونه کشوری که صبح امروز برگزار شد، اظهار کرد: یکی از اصول حقوق بشر موضوع عدالت در سلامت است که تجلی آن در همین شبکه گسترده خانه سلامت و بهورزان ماست. ما با بیش از 17 هزار و 500 خانه بهداشت و 32 هزار بهورز در سراسر کشور به پوشش نزدیک به 100 درصدی در این زمینه رسیده‌ایم. به گونه‌ای که ممکن نیست شما روستایی با جمعیت 1000 نفر پیدا کنید که در آن خانه بهداشت نباشد.

وی افزود: این پوشش ممتاز در سراسر کشور به سادگی به دست نیامده است. باید توجه کرد که در قطع‌نامه "آلماآتا" که تقریبا مقارن با انقلاب اسلامی حدود چهل سال پیش شکل گرفت هم به همین موارد تاکید شده بود و در همان زمان هم ایران جزء کشورهای پیشرو در حوزه بهداشت بوده است. در ماه اکتبر سال میلادی جاری هم قرار است این قطعنامه مجدداً بررسی شود که با توجه به تجربه موفق ما اصرار زیادی برای حضور پررنگ ایران از طرف سازمان بهداشت جهانی در این بررسی وجود دارد. بر این اساس ما یک فراخوان صادر کردیم که بالغ بر 2000 عکس برای ما ارسال شد و دیدیم که بهورزان ما چقدر تلاش می‌کنند. در عین حال کاری که قطعاً در قطع‌نامه پیش رو به آن تاکید می‌شود و ما از قبل آن را شروع کردیم، توجه به بحث مشارکت‌های مردمی و اجتماعی‌سازی سلامت است که ما سال ها آن را در دستور کار داریم.

معاون بهداشتی وزیر بهداشت درخصوص ویژگی‌های بهورزان که باعث موفقیت‌های بسیاری در حوزه بهداشت شده است، گفت: سه ویژگی بهورزان ما باعث رشد شاخص‌های بهداشتی در کشور شده است که اولین رمز موفقیت آن انتخاب افراد بومی و از بین مردمان همان منطقه است؛ افرادی که در مناطق خودشان بسیارخوش نام و مورد تایید مردم و البته باهوش‌ترین افراد آن محله هستند. ویژگی دوم که نقش کلیدی دارد این است که بهورزان ما جامع‌نگر عمل کردند و تنها به بحث بهداشت و سلامت نپرداختنند، بلکه به فرهنگ و اقتصاد منطقه نیز توجه کرده‌اند و حتی نوع طبخ غذا که برای کودک بهتر باشد را به خانواده‌ها آموزش دادند.

رییسی با اشاره به عدم تطابق آموزش‌های دانشگاهی و مسئولیت‌های حرفه‌ای در بخش‌های مختلف سومین ویژگی تاثیرگذار بهورزان را آموزش دقیق براساس کاری که باید انجام دهند دانست و اضافه کرد: یکی ازمشکلات اصلی ما این است که اگر فردی که در دانشگاه تحصیل کرده بخواهد وارد بازار کار شود، تازه باید آموزش ببیند که چه کاری انجام دهد، اما بهورزان ما دقیقاً برای همین آموزش دیده‌اند، به گونه‌ای که هم‌اکنون برای مراقبین سلامت در شهرها از افراد آموزش دیده دانشگاهی استفاده می‌کنیم، اما آنها باید حداقل 250 ساعت در دوره‌های آموزشی مشابه آنچه بهورزان ما آموزش دیده‌اند، شرکت کنند.

وی با اشاره به تاثیر بهورزان در بهداشت کشور، خروجی این امر را افزایش شاخص‌های بهداشتی کشور برشمرد و افزود: ما طی سال‌های گذشته به اغلب شاخص‌هایی که سازمان بهداشت جهانی برای سال 2030 پیش‌بینی کرده بود، دست یافته‎ایم؛ گستردگی شبکه که به بیش از 98 درصد پوشش رسیده است و امید به زندگی که 40 سال پیش برای مردم ایران 55 سال بود هم‌اکنون برای آقایان به 72.5 و برای خانم‌ها به 75.5 سال افزایش پیدا کرده است که رشد چشم‌گیری را نشان می‌دهد.

معاون بهداشتی وزیر بهداشت از پوشش 94 درصدی آب آشامیدنی سالم در روستاهای کشور خبر داد و گفت: ایمن‌سازی که قبل از انقلاب به صورت بسیار پراکنده انجام شده بود به نزدیک 100 درصدی رسیده است؛ مرگ مادر در اثر زایمان از 200 مورد به کمتر از 20 مورد و نوزادان زیر دو سال از 120 مورد به حدود 13 مورد در هر 100 هزار تولد رسیده است.

وی اضافه کرد: سازمان بهداشت جهانی در سال 2008 گزارش دو صفحه‌ای منتشر کرد که در آن به خانه بهداشت و بهورز اشاره شده است.
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو