عضو هیات مدیره انجمن اپتومتری ایران:
بلایی که صفحات دیجیتال سر چشمان شما می‌آورد
17 تیر 1397 ساعت: 22:4[code][/code]عضو هیات مدیره انجمن اپتومتری ایران با اشاره به وقوع سونامی نزدیک‌بینی در دنیا گفت: استفاده از صفحات دیجیتال در سنین رشد از عمده دلایل این مساله است.
به گزارش سپیدآنلاین، ابراهیم جعفرزاده‌پور در نشست خبری بیست و یکمین کنگره سراسری اپتومتری ایران اظهار داشت: کنگره امسال طبق امکان‌سنجی و نظرسنجی‌های انجام شده و سیاست‌های کلان کشور برنامه‌ریزی شده است و تلاش کرده‌ایم توجه بیشتری به موضوعات علمی که مبتنی بر تولیدات داخل کشور باشد داشته باشیم.

وی با تاکید بر ضرورت حمایت از تولید داخل در زمینه علمی در مراکز دانشگاهی و انجمن‌ها، گفت: این مساله سبب کاهش مشکلات علمی می‌شود و نتایج موثری را به همراه دارد.

عضو هیات مدیره انجمن اپتومتری ایران، ادامه داد: بر اساس مطالعاتی که در سراسر کشور انجام شده عیوب انکساری عمده‌ترین دلیل اختلال بینایی، کاهش بینایی و نابینایی در کشور است و این مساله سبب کاهش معلولیت‌های ناشی از مشکلات بینایی می‌شود.

وی در مورد طرح غربالگری تنبلی چشم، گفت: این طرح برای کودکان سه تا شش انجام می‌شود و بر اساس مطالعات انجام شده شیوع تنبلی چشم در سال 64 نزدیک به 8 درصد بوده و امروز به کمتر از یک درصد رسیده است و در واقع شاهد کاهش 0.67 درصدی شیوع تنبلی چشم بوده‌ایم.

جعفرزاده‌پور گفت: آب‌مروارید و گلوکوم از جمله مشکلات بینایی در بزرگسالی بوده که غربالگری و رسیدگی به موضوع کم‌بینایی و اختلالات مربوط به بینایی و بزرگسالان نیز امری ضروری است چرا که اقدام به موقع در این زمینه در جلوگیری از پیشرفت بیماری حائز اهمیت است.

عضو هیات مدیره انجمن اپتومتری ایران با بیان اینکه هنوز طرح ملی در مورد اختلالات بینایی در بزرگسالان نداریم، افزود: انجمن اپتومتری آمادگی لازم جهت همکاری در این زمینه را دارد.

وی اضافه کرد: طبق مطالعاتی که در کشور انجام شده شیوع آب‌مروارید و آب سیاه در استان‌هایی همچون هرمزگان چندین برابر استان‌های نیمه شمالی بوده که ضریب بالای پرتو فرابنفش دلیل این مساله به شمار می‌رود که استفاده از کلاه و عینک آفتابی در پیشگیری از این مساله می‌تواند موثر باشد.

جعفرزاده‌نژاد با اشاره به اینکه مشکلات قرنیه از جمله قوز قرنیه در خاورمیانه آمار بیشتری دارد گفت: این افراد نیاز به لنزهای تماسی خاصی داشته بنابراین هنگام تهیه این لنزها باید با مراجعه به سایت تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت از اصالت لنز مورد نظر اطمینان پیدا کرد همچنین این لنزها را از مراکز مجاز افراد باید تهیه کنند.

عضو هیات مدیره انجمن اپتومتری ایران در ادامه گفت: امروزه سونامی نزدیک‌بینی در دنیا از جمله ایران در حال رخ دادن است که استفاده از صفحه دیجیتال در سنین رشد از عمده دلایل آن به شمار می‌رود و در واقع این مساله سبب عیوب انکساری از جمله نزدیک‌بینی شده و در بزرگسالی عوارضی را در شبکیه می‌تواند ایجاد کند.فارس
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو