مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت:
چاقی کودکان، معضل آینده سلامت جامعه است
16 تیر 1397 ساعت: 13:4مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، گفت: «چاقی در قرن 21 پدیده قرن نامیده شده به طوری که همه کشورها دچار این معضل هستند.»
به گزارش سپیدآنلاین، زهرا عبداللهی در برنامه نبض شبکه خبر درباره چاقی، گفت: «چاقی زمانی اتفاق می‌افتد که انرژی دریافتی بدن بسیار بیشتر از انرژی تولیدی باشد. اگر مقدار مواد غذایی دریافت شده در بدن بیش از حد باشد و مصرف نشود چاقی اتفاق می افتد. در بزرگسالان با اندازه گیری توده بدنی می توان چاقی را اندازه گیری و مشخص کرد.»
وی افزود: «در کودکان با اندازه‌گیری قد و وزن و با اندازه‌گیری بی ام آی طبق منحنی‌های رشد کودک و براساس سن کودک، محاسبات لازم صورت می‌گیرد و مشخص می‌شود که کودک به چاقی دچار شده ‌و یا به آن مبتلا نیست.»
مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، تصریح کرد: «برای کودکان از دو سالگی محاسبه توده چاقی براساس سن تا 18 سالگی مشخص شده و بعد از آن مانند بزرگسالان این مورد، محاسبه می‌شود.»
عبدالهی افزود: «چاقی کودکان و نوجوانان خطرناک‌تر است، چراکه اگر تعداد سلول‌های چربی بیشتر از حد مورد نیاز ساخته شود، در بزرگسالی به محض دریافت کالری و چربی بیش از اندازه به صورت چربی در بدن ذخیره می‌شود. علت دیگر این است که چاقی و اضافه وزن، زمینه ابتلا به بیماری‌های دیگر را افزایش می‌دهد. کودک چاق در بزرگسالی به نسبت بیشتری به چاقی مبتلا می شود. تمام بیماری‌ها مثل دیابت، سرطان و بیماری‌های غیر‌واگیر در بین افراد چاق، شیوع بیشتری دارند.»
وی همچنین گفت: «در ده سال گذشته میزان شیوع چاقی بیشتر شده و این آمار بیشتر به افراد بین 7 تا 18 اختصاص دارد.»
مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، افزود: «مهمترین کار برای پیشگیری از چاقی و اضافه وزن در کودکان این است که برنامه غذایی درست و حساب شده‌ای داشته باشند. در برنامه غذایی ضمن تنوع و تامین نیاز روزانه از قبیل پروتئین، ویتامین و مواد نشاسته‌ای باید از خوردن بی‌رویه کودکان جلوگیری کرد.»
عبداللهی گفت: «کودکان تحت تاثیر الگوهای رفتاری و اعضای خانواده هستند، بنابراین با الگوی درست در سبک غذایی می‌توان به کودکان آموزش داد. آموزش و فرهنگ‌سازی در استفاده از الگوی برنامه غذایی بسیار مهم است که می توان از طریق صدا و سیما آموزش لازم را داد.»
وی اظهار داشت: «در نزدیکترین محل زندگی افراد پایگاه‌های سلامت قرار دارند که با تشکیل پرونده سلامت مراقبت‌ها و خدمات تغذیه و سلامت برای اعضای خانواده و فرزندان داده می‌شود و توصیه‌های تغذیه‌ای و مشاوره ارائه می‌شود.»
مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، خاطرنشان کرد: «چاقی یک مشکل چند بعدی است. وزارت بهداشت، آموزش‌های لازم را ارائه می‌دهد و وزارت ورزش می‌تواند با امکانات مختلف ورزشی زمینه را برای تحرک افراد فراهم کند. صنایع غذایی هم با نوع محصولاتی که به بازار عرضه می‌کنند می‌توانند همکاری داشته باشند. شهرداری و صدا و سیما نیز می‌توانند با کنترل تبلیغات در کنترل چاقی نقش مهمی در این زمینه ایفا کنند.»
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو