صفحه نخست چاپ
سپید آنلاین
مکاتبه سازمان نظام پرستاری با رئیس جمهور درباره 8 مطالبه جامعه پرستاری

به گزارش سپید، رئیس کل و اعضای شورای‌عالی نظام پرستاری در بیست و دومین مکاتبه با رئیس جمهوری طی نامه‌ای به سید ابراهیم رئیسی 8 مطالبه اساسی جامعه پرستاری را از دولت مطرح کردند.

متن این نامه که به امضای محمد میرزابیگی، رئیس کل، شمس‌الدین شمس، رئیس شورای‌عالی و اعضای شورای‌عالی نظام پرستاری رسیده به این شرح است:
احتراما پیرو نامه‌های متعدد (۲۱ مکاتبه) با دفتر حضرت عالی، به استحضار می‌رساند: اینک در حالی از ۱۹ آذر ماه روز پرستار امسال؛ نزدیک به دو ماه می‌گذرد و شور و شعف ناشی از عنایات مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) و دستورات صریح حضرت عالی، اگرچه هنوز در بین جامعه پرستاری و مدافعین سلامت در غلیان است، لیکن عملکرد مسئولان محترم در این زمینه، جز چند مورد مصوبه اولیه و زیر ساختی، بسیار بطئی و کند بوده و آن طور که مدافعین عزیز سلامت و پرستاران جان برکف؛ انتظار داشتند هنوز نتیجه عملی قانع کننده‌ای نداشته است.

با این حال مجددا سویه جدید کرونا (اُمیکرون) بی‌رحمانه و گستاخانه در حال پیک زدن است و مجددا مدافعان سلامت با انگیزه‌های نسبتا ضعیف و با تعداد بسیار کم به لحاظ تعداد نیروی انسانی باید با کرونای منحوس مبارزه کنند. از طرفی چون نتیجه عملی دستورات حضرت عالی و منویات حضرت آقا، عملا شامل پرستاران عزیز نشده؛ ما؛ جز ابراز شرمندگی در مقابل این از جان گذشتگان؛ فعلا حرف دیگری نداریم.

علت اصلی عدم حصول نتیجه شایسته ‌و مناسب هم، رفتارهای برخی از مدیران و کارشناسانی است که بدون اولویت دادن به موضوعات به این مهمی با مواضع چندگانه ناشی از اجتهادات شخصی و سلیقه‌ای به همراه برخی وعده‌های کسل کننده برای ۶ ماه آینده و ... باعث عدم اعتماد پرستاران و سایر مدافعان سلامت به قول‌ها و افعال مسئولان گرانقدر و بلند پایه کشور می‌شوند و حتی در بعضی از نقاط کشور اعتراضات ‌و تجمعات آنها را بر انگیخته است. ‌اما این گونه مسئولان و مدیران میانی، گویی نه احساس نگرانی دارند و نه اضطراری احساس می‌کنند.

بنابراین خیلی نگرانیم که مبادا فرمایش هشدار برانگیز مولا و مقتدایمان مقام معظم رهبری که در همین دیدار اخیر در روز پرستار فرمودند: اگر پرستاران را تقویت نکنیم؛ ممکن است در بزنگاه‌ها ‌درمواقع نیاز و ضرورت شکست یا ضربه بخوریم، خدای نخواسته به واقعیت بپیوندد.

بنابراین و بدون طول و تفسیر و با اعلام اضطرار کامل؛ همان طور که در مکاتبات متعدد قبلی (۲۱ مکاتبه) توضیحات مفصلی ارائه شده بود، اهم درخواست‌ها و مطالبات عزیزان مدافع سلامت و پرستاران عزیز؛ مجددا تقدیم و مصرانه پیگیری می‌شود و درخواست می‌شود که هرچه سریع‌تر، در جلسه با اعضای شورای‌عالی نظام پرستاری نیز گزارشی از کم و کیف وضعیت پرستاری و مدافعین سلامت؛ کرونا؛ نظام سلامت ‌و تهدیدات موجود تقدیم محضر مبارک شود:

1-تعلق سریع فوق‌العاده خاص به پرستاران و مدافعان سلامت واجد شرایط

2-تسریع در فراهم‌آوری زیر ساخت‌های کامل قانون تعرفه‌گذاری

3-تحقق استخدام‌ها، متناسب با سرانه مورد نیاز جمعیت ایران اسلامی که الان شدیداً کمبود داریم واعمال تغییر وضعیت نیروهای شرکتی؛ ۸۹ روزه؛ طرحی، تمدید طرح و همه نیروهای غیر رسمی فعال در ایام کرونا

4-تحقق امتیازات ایثارگری به پرستاران و مدافعین عزیز آسیب دیده از کرونا و رفع نگرانی‌های متعدد خانواده‌های معظم شهدای سلامت

5-اعمال بخشودگی‌های مالیاتی برای حقوق و مزایای مدافعین سلامت و رسیدگی بیشتر به وضعیت بانوان پرستار در تمام بخش‌های دولتی وغیردولتی

6-رسیدگی عاجل به وضعیت پرستاران و مدافعان محترم سلامت به ویژه در سازمان تامین اجتماعی،‌ بخش خصوصی و نیروهای مسلح برای برخورداری متناسب از قوانین پرستاری و برخورداری از مزایای مشاغل سخت و زیان‌آور که اخیرا ملاحظه می‌شود که اجحاف بسیار زیادی در حق این عزیزان صورت گرفته و می‌گیرد.

همچنین دو درخواست دیگر نیز که در روز پرستار در شهر خرم آباد با آنها موافقت فرمودید لیکن هنوز عملیاتی نشده است، شامل:
الف: عضویت سازمان نظام پرستاری در ستاد ملی کرونا (همان گونه که سازمان نظام پزشکی بدون مشکل عضو شد اما بنا بود قبل از آن، سازمان نظام پرستاری عضو شود)
ب: عضویت سازمان نظام پرستاری در شورای‌عالی بیمه و سلامت

پیشاپیش از حسن عنایت و بزرگواری حضرت عالی سپاسگزاریم.فارس