صفحه نخست چاپ
سپید آنلاین
به حقوق پرستاران در تعطیلات توجه کنید

به گزارش سپید به نقل از فارس، محمد میرزابیگی اعمال ضریب افزایش حقوق پرستاران کرونا را خواستار شد.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری در نامه‌ای خطاب به حسن روحانی اعمال حقوق قانونی پرستاران را مبنی بر افزایش ضرایب حقوق و پرداخت کامل اضافه کاری آنان با توجه به نبود امکان تعطیلی و کاهش ساعت کاری آنان در ایام تعطیلات کرونا خواستار شد.

وی در نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس جمهوری نوشت: «با توجه به تصمیمات اتخاذ شده در هیات دولت و ستاد ملی کرونا؛ در خصوص تعطیلی پنجشنبه‌ها و کاهش مدت ساعت کاری کارکنان دولت در روزهای هفته (به جهت صرفه جویی در مصرف انرژی) و از جهتی تقلیل تعداد و ساعات کار کارکنان مذکور در شهرهای قرمز و نارنجی به ۳۰ و ۵۰ درصد توجه به حقوق پرستاران که در ایام تعطیلی و استراحت ندارند، ضروری است.

نظر به لزوم اجرای قانون ارتقای بهره‌وری، رعایت عدالت و ایجاد انگیزه در روحیه مدافعان سلامت و از جمله در حوزه پرستاری که به علت کمبود نیرو و نیز به دلیل آنکه با شروع هر موج کرونا، امکان کاهش ساعت کاری این همکاران مظلوم و از جان گذشته، وجود ندارد، خواسته جدی و مصرانه سازمان نظام پرستاری، از طرف تمام مدافعان سلامت و پرستاران خدوم و ایثارگر، برخورداری کامل این عزیزان از ضرایب افزایشى برابر با قانون ارتقای بهره‌وری و پرداخت بدون سقف اضافه کار آنان، در پایان هر ماه است و در صورتی که بهانه محدودیت در پرداخت بیش از ٨٠ ساعت اضافه کاری وجود دارد، باید مطابق قانون به تمام این نیروها حق تمام وقتی تعلق گیرد.

 اگر چه در این ایام از هر فرصتی برای تقویت روحیه و توان خدمتی پرستاران باید بهره جست لیکن گویا در بسیاری از مراکز خدمت رسانی، پرستاران، به طور ٢۴ ساعته، دور از خانه، خانواده و در خطرناک‌ترین شرایط؛ سنگ زیرین آسیا بوده و حتی از حقوق اولیه خود نیز بهره مند نمی‌شوند.

بدون شک این اقدام حداقلی، کم‌ترین توقعی است که در راستای پاسداشت خدمات این عزیزان جان بر کف، مد نظر است و دنبال می‌شود؛ چرا که در طول یک سال و نیم گذشته این مدافعان جان برکف با تمام وجود و با کم‌ترین توقع از نظام سلامت و سلامت عموم مردم در سطح جامعه دفاع کردند و سبب سربلندی و موفقیت‌های نظام سلامت میهن عزیزمان شدند.

اما از مسئولان ارشد کشورمان انتظار می‌رود با یک بررسی اجمالی در نحوه رفتار دولت‌مردان سایر کشورهای کرونا زده با پرستارانشان، اندکی بیشتر به فکر پرستاران باشند و با اجرای قانون و منویات مقام معظم رهبری؛ باعث دلگرمی و افزایش انگیزه خدمتی همه مدافعان سلامت شوند. پیشاپیش از حسن نظر و توجه جناب عالی کمال تشکر را دارم.

بر اساس گزارش سازمان نظام پرستاری، در بسیاری از کشورها برای خدمات پرستاران در دوران پاندمی کرونا مشوق‌هایی در نظر گرفته شده است؛ به عنوان مثال در انگلستان به همه کارکنان نظام سلامت  NHS مبلغ 735 پوند به عنوان تشویق پرداخت شده است.

در آلمان به همه کارکنان بیمارستان‌ها 1500 یورو، در بسیاری از بیمارستان‌های آمریکا ماهانه 2500 تا 3500 دلار به حقوق پرستاران اضافه شده و در ایالت کالیفرنیا 10 هزار دلار به این نیروها به عنوان مشوق دوران کرونا پرداخت شده است. در لهستان نیز ماهانه 2250 یورو به عنوان غرامت به پرستاران شاغل در بیمارستان پرداخت می‌شود.

در ایران، بر اساس آیین نامه اجرایی قانون ارتقای بهره‌وری کارکنان بالینی نظام سلامت مصوب سال 1388، میزان ساعت کار کارکنان بالینی نظام سلامت شاغلان بالینی بیمارستان‌ها و مراکز شبانه روزی (کشوری، لشکری و غیر دولتی) 44 ساعت در هفته است و با توجه به صعوبت کار، سابقه خدمت و کار در نوبت کاری‌های غیرمتعارف، بر طبق دستورالعملی که به تفکیک مشاغل و نوع فعالیت توسط وزارتخانه‌های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تعیین و ابلاغ می‌شود، حداکثر تا هشت ساعت در هفته تقلیل می‌یابد.

بر اساس ماده 5 این آیین نامه ساعات کار کارکنان بالینی در بخش‌های دولتی و غیردولتی در نوبت‌های شب و ایام تعطیل با ضریب (1.5) محاسبه می‌شود.

مشمولان این ماده اجازه کار بیش از 12 ساعت متوالی را نداشته و می‌توانند در صورت نیاز، ماهانه حداکثر (80) ساعت براساس دستورالعمل ماده (2) این آیین نامه با توافق کارفرما اضافه کاری انجام دهند.