صفحه نخست چاپ
سپید آنلاین
تعطیلی کامل تهران مطالبه جدی کادر درمان

به گزارش سپید، علیرضا زالی در جلسه ستاد فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران که روز چهارشنبه ۱۸ فروردین ماه با حضور روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی مستقر در تهران و مسئولان نظامی و انتظامی و نمایندگان دستگاه‌های نظارتی و بهداشتی تهران برگزار شد، ضرورت اجرای قوانین بازدارنده و جدی‌تر برای مهار کرونا را مورد تاکید قرار داد و  شرایط و وضعیت کرونایی تهران را تشریح کرد.

وی با اشاره به این که پس از ۱۴ ماه از شیوع کرونا حادثه تلخی به لحاظ شیوع گسترده وچرخش ویروس کووید ۱۹در تهران رخ داده؛ استفاده از خرد جمعی و بهره مندی از نطرات اعضای ستاد مقابله با کرونا را ضروری ذکر کرد.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به این که علی‌رغم تاکیدات مبنی بر ممانعت از سفرهای نوروزی و بین شهری، همچنان شاهد ترددهای گسترده در ایام تعطیلات بودیم، افزود: «نتیجه تراکم و تردد در واپسین هفته‌های اسفند و تعطیلات نوروزی،  قرمز شدن شرایط کرونایی تمام مراکز کشور به لحاظ رنگ‌بندی کرونایی است.»

زالی شرایط استان تهران به لحاظ چرخش ویروس را پیچیده و نامطلوب توصیف کرد و گفت: «امروز تهران در شرایط کاملا قرمز کرونایی به سر می‌برد.»

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران ادامه داد: «به جز قرچک، شهر قدس و ملارد بقیه شهرها و مراکز استان و شهر تهران به رنگ قرمز کرونایی درآمده است.»

وی با بیان این که تعداد کلی شهرهای آبی، زرد و نارنجی کشور به کم‌تر از ۱۲ شهر کاهش یافته تاکید کرد: «تابلوی استانی، شهری، ‌عمومی و کشوری بسیار نگران کننده است.»

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران افزود: «۱۰۵ بیمارستان تخصیص یافته به درمان بیماران کرونایی به چهار هزار و ۸۱۲ بیمار بستری خدمات ارائه می‌دهند و این درحالی است که از سه‌شنبه شب موارد بستری به شکل قابل توجهی روبه افزایش است.»

بستری ۲۵ درصد از بیماران کرونایی در ‌بخش مراقبت‌های ویژه ‌بخش دیگری از سخنان زالی را به خود اختصاص داد.

وی افزود: «فاصله قابل توجه بین بستری شدگان جدید کرونایی در مقایسه با ترخیص شدگان، نشان از تراز و بالانس منفی کرونا دارد.»

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران از در انتظار بودن ۳۰۰ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در انتظار بستری در ‌بخش اورژانس بیمارستان‌ها خبر داد.
زالی گستردگی و بازتوزیع پراکنده کرونا در سطح استان تهران را نگران کننده توصیف کرد وگفت: «هیچ نقطه‌ای از مناطق ۲۲‌گانه تهران وضعیت مطلوبی‌تری در مقایسه با سایر نقاط کلانشهر پایتخت ندارد.»

وی با تاکید بر اینکه تهران از نظر تعداد مبتلایان به کرونا و متوفیان شرایط یکسان‌وهمگنی دارد، اظهار کرد: «بدون تردید ویروسی که امروز با آن‌ مواجه هستیم ویروس جهش یافته ایست که مبدا آن، ویروس کلاسیک ووهان نیست.»

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران گفت: «چرخش ویروس جهش یافته انگلیسی تابلوی عمومی کشور است.»

زالی بالارفتن خوشه‌های خانوادگی بیماری کرونا در تهران را پررنگ دانست و ابتلای عمومی اعضای خانواده به ویروس جهش یافته انگلیسی را نشان از سرعت و چرخش بالای ویروس ذکر کرد.

به گفته وی، افزایش میزان بستری شدگان کرونایی امروز نتیجه ازدحام‌ و ترددهای متراکم آخر سال است. بنابراین نتیجه سفرهای نوروزی در هفته آینده بیش از پیش بروز خواهد کرد.

زالی هفته آینده را هفته‌ای سخت و طاقت فرسا برای تهران پیش‌بینی کرد و افزود: «آثار اصلی کرونا و نادیده گرفتن توصیه‌های پیشگیرانه در هفته‌های آینده مشخص خواهد شد.»

وی در ادامه ضمن یادآوری شرایط پیچیده و دشوار تهران، اعمال محدودیت‌های بیشتر در تهران‌ با هدف کاهش چرخش ویروس کرونا را خواستار شد.

وی اعمال محدودیت‌های جدید، حضور حداقل کارکنان ‌بخش دولتی و خصوصی، تعطیلی جشنواره‌ها، نمایشگاه‌ها و مراسم مذهبی و آیینی را مورد تاکید قرار داد و گفت: «باید محدودیت‌های کرونایی خصوصا در شهرهای قرمز به صورت کامل و با کفایت لازم اعمال شود.»

زالی تنها راه برون رفت از شرایط پیچیده و دشوار کرونایی را تعطیلی کامل شهر و اعمال محدودیت‌های بیشتر دانست و استمرار این محدودیت‌ها را تا رسیدن به حد استاندارد ضروری ذکر کرد.

وی گستردگی و بازتوزیع یکسان کرونا در سطح استان تهران را نگران کننده توصیف کرد وگفت: «هیچ نقطه‌ای از مناطق ۲۲‌گانه تهران وضعیت مطلوبی‌تری در مقایسه با سایر نقاط کلانشهر پایتخت ندارد.»

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با بیان این که جان شمار زیادی از مردم در معرض خطر ابتلا به کروناست، از شرایط شیوع گسترده کووید۱۹ در کشور و تهران ابراز نگرانی کرد و اعمال تصمیمات سریع و بی‌کم و کاست را مورد تاکید قرار داد.

وی تعطیلی کامل تهرانژ با هدف کاهش زنجیره شیوع کرونا را مطالبه جدی کادر بهداشت، درمان و مردم دانست و تسریع روند واکسیناسیون را راهکار مناسبی برای پیشگیری از شکل‌گیری سویه‌های جدید ویروس دانست.

زالی با بیان اینکه بیمارستان‌های خدمت دهنده به بیماران کرونایی درحال آماده باش کامل به سر می‌برند، بازتوزیع منطقی بیماران مبتلا به کووید۱۹در بیمارستان‌های سطح شهر را برای ارائه خدمات مطلوب‌تر به مردم و کاهش فرسودگی کادر درمان دردستور کار قرار داد.

استفاده از درمان‌های سرپایی، داروهای خوراکی و تزریقی خصوصا در مراحل اولیه ابتلا به کرونا، متوقف کردن کلیه اعمال نیمه ضروری و غیرضروری حداقل به مدت ۱۴ روز با نظر رییس و پزشک بیمارستان، پلاسما درمانی و اختصاص بالاترین سطح پوشش سبد خدمات بیمه‌ای از دیگر مواردی بود که فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران به آن اشاره کرد.

وی در ادامه با یادآوری این مهم که استان تهران به نقطه پرخطر کرونا نزدیک شده است، تعامل و همکاری کلیه نهادهای نظامی، انتظامی، ارگان‌ها و واحدهای بهداشتی و درمانی را با هدف ریشه کنی کرونا مورد تاکید قرار داد.

متمرکز شدن مراکز امداد هدایت سه‌گانه بیمار در تهران با هدف باز توزیع مناسب مبتلایان به کرونا‌ بخش دیگری از مواردی بود که فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران در این جلسه مطرح کرد.

وی در‌بخش دیگری ازاین جلسه با بیان اینکه تجربیات مقابله با کرونا بیانگر این مهم است که تعطیلی کامل شهر «به معنای واقعی» می‌تواند با میزان قابل توجهی بار بیماری را بکاهد خاطرنشان کرد: «هدف کاهش فعالیت مشاغل غیرضروری خلوت‌تر شدن شهر و اجرای بی‌کم و کاست طرح‌های بهداشتی موثری چون طرح شهیدسلیمانی است.»

زالی ایجاد محدودیت‌های بیشتر و تعطیلی کامل تهران را نظری کاملا فنی، علمی و کارشناسی دانست و اظهار امیدواری کرد که با اعمال محدودیت‌ها وکاهش تردد در هفته‌های پیش رو با کاهش بار بیماری روبرو شویم.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان‌شهر تهران با اشاره به دستاوردهای ارزنده طرح شهید سلیمانی، استمرار و اجرای این طرح را با هدف ریشه کنی کرونا درگام چهارم مقابله با کرونا ضروری دانست.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، در اولین جلسه فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران در سال ۱۴۰۰که ۱۸ فروردین ماه با حضور جمعی از مدیران و مسئولان دانشگاهی، نظامی، انتظامی، اجرایی و شهرداری برگزار شد، زالی از تلاش‌های ۱۴ ماهه اعضای این ستاد قدردانی کرد. در این جلسه نمایندگان و اعضای ستاد فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران مواردی نظیر افزایش همکاری‌های بین بخشی، پرهیز از موازی کاری، اجرای آخرین روش‌های بیماریابی سریع، افزایش محدودیت‌های تردد، پیش‌بینی و برنامه‌ریزی برای مقابله با بحران‌های احتمالی کرونایی و تلاش برای ارتقا سطح سواد سلامت در جامعه مطرح و مورد بحث و بررسی قرار گرفت.