چاپ خبر
عضو انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران:
ضرورت ایجاد نقشه راه و اقدامات تیمی برای درمان سرطان
سپید آنلاین   |   نظام سلامت   |   08 خرداد 1396 ساعت 16:45   |   لینک خبر:   sepidonline.ir/n12767

به گزارش سپیدآنلاین فرشید اربابی، در ارتباط با مهم‌ترین چالش‌ها و دغدغه‌ها در حوزه درمان سرطان اظهار داشت: «یکی از مهمترین مشکلات در این زمینه عدم ورود بیمار به پروسه درمان از راه مناسب است. بسیاری از بیماران پس از جراحی به پزشک متخصص درمان سرطان ارجاع داده می‌شوند و این در حالی است که در مواردی انجام جراحی، اجرای سایر درمانهای تکمیلی سرطان را سخت و یا حتی غیرممکن می‌کند. برای مثال در سالیان گذشته ابداع روشهای جدید درمان رادیوتراپی و شیمی درمانی همزمان سرطان رکتوم باعث شده است که برای بسیاری از بیماران بتوان جراحی‌های کوچکتر انجام داد و بیماران بدون نیاز به داشتن کیسه کولستومی، به زندگی طبیعی و با کیفیت خود ادامه دهند.»
وی افزود: «تنها در صورتی می‌توان گفت که جراحی اولین گزینه درمان سرطان است، که بیمار توسط متخصص رادیوتراپی و شیمی‌درمانی بررسی کامل شده باشد. در موارد زیادی مثل سرطان سینه در خانم‌ها، اقدامات شیمی درمانی قبل از جراحی منجر به نتایج بهتری می‌شود و یا در مواردی مثل سرطان معده یا مری انجام رادیوتراپی و شیمی درمانی همزمان می‌تواند طول عمر بیشتری ایجاد کند یا در مواردی مثل سرطان حنجره رادیوتراپی نیاز به جراحی را کاملاً برطرف می‌کند.»
این متخصص رادیوتراپی و آ‌نکولوژی اضافه کرد: «البته این مشکل تنها اختصاص به کشور ما ندارد در بسیاری از کشورها نیز به درجات مختلف دیده می‌شود. همچنین در شهرهای مختلف کشور عزیزمان هم شدت آن متفاوت است. خوشبختانه این مشکل با افزایش تعداد دانش آموختگان رشته رادیوتراپی و آنکولوژی و افزایش بخش‌های کلینیکال انکولوژی هر چند رو به کاهش دارد اما همچنان مشکل بزرگی در درمان سرطان است. لذا نقش رسانه‌ها در افزایش دانش و آگاهی مردم و بیماران در این زمینه بسیار پررنگ است.» وی با تاکید بر اینکه نیاز به یک نقشه راه برای درمان سرطان وجود دارد، گفت: «براساس این نقشه، برای بیماران اقدامات استاندارد انجام خواهد شد و از پراکنده کاری و اعمال نظرات شخصی تا حد زیادی جلوگیری خواهد شد. خوب است که با توجه به سیاست‌های کلان کشوری و دیدگاه اقتصاد مقاومتی، تجربه‌های موفق کشورهای اروپایی در درمان سرطان و دوری گزیدن از تجربه‌های پرخرج و بدون حاصل کشورهای آمریکایی، مورد نظر قرار بگیرد. متاسفانه سیستم‌های سلامت در کشور ایران به گونه‌ای نیست که بیمار ابتدا به پزشک خانواده مراجعه کند و پس از آن به پزشک متخصص آنکولوژی ارجاع شود. لذا خود فرد به پزشکان مختلف مراجعه می‌کند که همین یکی از علل تشخیص دیرهنگام و شروع کارهای غیرضروری است.»