نظام سلامت

معاون درمان سازمان تامین اجتماعی در غرفه سپید
اگر همراهی تامین اجتماعی نبود، طرح تحول مدت‌ها پیش شکست می‌خورد


تاریخ انتشار : 17 آبان 1395 ساعت 17:40
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
معاون درمان سازمان تامین اجتماعی با نقل قول از ایرج حریرچی که گفته بود از 8 هزار میلیارد تومان بدهی سازمان‌های بیمه‌گر به مراکز درمانی، سهم تامین اجتماعی هزار و 400 میلیارد تومان است، تصریج کرد: «علی‌رغم اینکه با اجرای طرح تحول سلامت فشار زیادی به منابع مالی سازمان تامین اجتماعی وارد شد، ولی تامین اجتماعی نسبت به بیمه سلامت پرداخت‌های قابل‌قبول‌تری دارد.» وی اضافه کرد: «اگرچه از ایده‌آل‌ها فاصله داریم، اما اگر سازمان تامین اجتماعی به کمک طرح تحول سلامت نمی‌آمد، ما قطعا شاهد شکست طرح تحول سلامت در چندین ماه قبل بودیم.»

به گزارش سپیدآنلاین، محمدعلی همتی نمایشگاه مطبوعات اظهار داشت: «اگر دولت حداقل درصدی از بدهی‌هایش به سازمان تامین اجتماعی را پرداخت کند، ما مشکل حادی برای پوشش هزینه‌هایمان نخواهیم داشت. ضمن اینکه خوشبختانه نمایندگان محترم مجلس در برنامه ششم توسعه که این روزها در کمیسیون تلفیق در دست بررسی است، ماده‌ای را تصویب کردند که بر اساس آن دولت مکلف شده در 5 سال آینده، به تدریج بدهی‌هایش را به سازمان بپردازد. این گام بزرگی است و در صورت تحقق، ما در پرداخت به مراکز طرف قراردادمان مشکلی نخواهیم داشت.»
معاون درمان سازمان تامین اجتماعی درتشریح موضع سازمان درباره تجمیع بیمه‌ها گفت: «نظر سازمان تامین اجتماعی کاملا روشن است و صراحتا در مصاحبه مدیرعامل محترم سازمان بیان شده است. نظر ما بازگشت به پیشنهاد دولت و آن‌چیزی است که در قانون برنامه پنجم توسعه آمده است.» وی افزود: «در تبصره 2 بند ب ماده 38 برنامه پنجم توسعه به صراحت، مراکز ملکی سازمان از این ادغام استثنا شده‌ و در تبصره 4 هم تعهدات، اموال، منابع و دارایی‌های سازمان استثنا شده است. یعنی عملا طبق قانون برنامه پنجم توسعه، هم بخش درمان مستقیم و هم بخش درمان غیرمستقیم سازمان به صراحت استثنا شده اند.»
همتی در ارتباط با اجرای راهنماهای بالینی هم گفت: «هر سازمان اقتصادی به دنبال این است که روش‌هایی پیدا کند تا درعین‌حال که هیچ کاهشی در ارائه خدماتش وجود نداشته باشد، هزینه‌هایش را کاهش ‌دهد. این یک اصل اساسی است. برای ما هم بسیار مهم است که با حفظ کیفیت خدمات و حتی ارتقاء کیفیت آن، بتوانیم هزینه‌هایمان را کاهش دهیم و یکی از راه‌های رسیدن به این هدف، اجرای راهنماهای بالینی است. ما به شدت مشتاق ابلاغ راهنماهای بالینی در سازمان‌های بیمه‌گر هستیم.» وی ادامه داد: «من به صراحت می‌گویم که تا به امروز حتی یک گایدلاین برای اجرا به سازمان‌‌های بیمه‌گر ابلاغ نشده است. ما خودمان در سازمان تامین اجتماعی، موسسه عالی پژوهش و انجمن‌های علمی تخصصی تا به حال درمورد 3 یا 4 دارو به خصوص در مورد داروهای سرطان و بیماری‌هایی مانند سرطان پستان و دهانه رحم، گایدلاین طراحی کرده‌ایم. یعنی خودمان این کار را شروع کرده‌ایم و در طی همین مدت کوتاه، صرفه‌جویی بسیار خوبی در منابع ما ایجاد شده است.» همتی اجرای راهنماهای بالینی را نیازمند حمایت و پشتیبانی وزارت بهداشت دانست و گفت: «بدون شک ما مشتاق اجرای راهنماهای بالینی هستیم. راهنماهای بالینی به درد کتابخانه نمی‌خورند. راهنماهای بالینی باید ابلاغ شود و در پناه آن ابلاغ هم باید ایستاد. وزارت بهداشت به عنوان متولی نظام سلام باید پشت راهنماهای بالینی بایستد و اتوریته لازم را برای آن ایجاد کند و حمایت لازم را از آن به عمل آورد تا سازمان‌‌های بیمه‌گر بتوانند آن را اجرا کنند. من به صراحت اعلام می‌کنم مشتاق ارائه راهنماهای بالینی هستیم و به سرعت آنها را اجرا خواهیم کرد و البته خواستار حمایت وزارت بهداشت در این زمینه هم هستیم.»


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه