سلامت و سبک زندگی

پدر پیوند قلب ایران هشدار داد:
کاهش سن سکته‌های قلبی و مغزی به زیر۴۰سال


تاریخ انتشار : 17 آذر 1394 ساعت 14:41
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
پدر پیوند قلب ایران نسبت به کاهش سن سکته‌های مغزی و قلبی در کشور هشدار داد.

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از مهر، محمدحسین ماندگار در آستانه برگزاری روز ملی آترودی با بیان اینکه سکته‌های قلبی دومین علت مرگ و میر بعد از تصادفات جاده‌ای در ایران است، گفت: «متاسفانه انسداد عروق و کرونر در جوان‌های ایرانی به‌شدت شیوع پیدا کرده است. حال آنکه این بیماری متعلق به سنین دهه هفتاد به بعد است نه سنین زیر چهل سال.»
ماندگار تصریح کرد: «استرس، فشارهای عصبی، آلودگی‌های صوتی و هوای ناسالم، مصرف نمک، فست فودها و چربی‌های اشباع‌شده مهم‌ترین ریسک فکتورها در بروز سکته‌های قلبی و مغزی هستند.»
ماندگار با اشاره به مهم‌ترین علل بیماری‌های قلبی و عروقی گفت: «نمک یکی از عوامل بسیار مضر برای فشارخون و به‌دنبال آن بیماری‌های قلبی است که متاسفانه به وفور در نان‌های مصرفی کشور نیز استفاده می‌شود. همچنین مصرف چربی‌های اشباع شده به‌جای روغن‌های مایع و افزایش مصرف فست‌فودها همگی از موارد زیان‌آور برای سلامتی است.»
این جراح قلب و عروق خاطرنشان کرد: «فشارخون در علم پزشکی قاتل بی‌صدا نامیده می‌شود. چراکه به سرعت پیشرفت می‌کند بدون اینکه علائمی داشته باشد. اما وقتی پیشرفت کرد باعث بیماری‌های قلبی، مغزی و نارسایی‌های کلیه می‌شود که بسیار خطرناک است.»
عضو انجمن جراحان قلب اروپا و آمریکا، افزایش مصرف سیگار و قلیان درکشور را به‌عنوان یکی دیگر از عوامل خطرناک برای ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی خواند و تصریح کرد: «متاسفانه امروزه مصرف سیگار و قلیان بین نوجوانان و جوانان به‌شدت شیوع پیدا کرده است. همه این عوامل نیز باعث شده که سن سکته‌های قلبی و تصلب شرایین به‌شدت کاهش یابد. بنابراین بدون شک این یک زنگ خطر برای جامعه محسوب می‌شود چراکه جوانان نیروهای فعال و کاری کشور هستند و افزایش مرگ و میر در این سن، یک زنگ خطر برای کشور است که تمامی مردم و مسئولان باید در این باره بیش از قبل بکوشند.»


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه