نظام سلامت

معاون وزیر بهداشت خبر داد:
تدوین نقشه راه درمان کشور تا سال ۱۴۰۴


تاریخ انتشار : 28 مهر 1395 ساعت 16:06
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
معاون درمان وزیر بهداشت از تدوین نقشه راه درمان کشور تا سال ۱۴۰۴ خبر داد و گفت: «در این سند به سطح‌بندی خدمات درمانی توجه ویژه‌ای شده است.»

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از ایسنا، محمد آقاجانی در حاشیه اجلاس معاونین درمان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور با حضور در جمع خبرنگاران درباره موارد مطرح شده در این اجلاس گفت: «مهم‌ترین بحثی که امروز در اجلاس معاونین مطرح می‌شود، موضوع سطح‌بندی خدمات درمانی در کشور یا همان سند درمان ۱۴۰۴ است. در عین حال موضوع مهم دوم نیز بحث توزیع نیروهای تخصصی، همچنین در زمینه حمایت از زوجین نابارور، مراکز اعتیاد، پروژه‌های توسعه زیرساخت‌های درمان و ... نیز صحبت خواهیم کرد.»
وی به تشریح جزئیات موضوع سطح بندی خدمات درمانی در کشور پرداخت و افزود: «موضوع سطح بندی خدمات به عنوان تکلیف وزارت بهداشت در برنامه پنجم توسعه مشخص شده بود و بر اساس شواهد به نظر می‌آید که در برنامه ششم نیز استمرار داشته باشد.»
آقاجانی ادامه داد: «سند درمان با افق ۱۴۰۴ سندی بسیار مهم است که نقشه راه درمان کشور را طی ۱۰سال آینده روشن می‌کند و تدوین این سند با همکاری و مشارکت دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور آغاز شده و اکنون در روزهای پایانی تدوین این سند هستیم.»
معاون درمان وزیر بهداشت با بیان اینکه سطح‌بندی خدمات شامل تخت‌های بیمارستانی، نیروی انسانی و تجهیزات پزشکی است، اظهار کرد: «این سه مقوله تاکنون در کنار یکدیگر و در یک سند قرار نگرفته بودند. در عین حال بحث سطح بندی خدمات از این جهت مهم است که ما به دلیل محدود بودن منابع‌مان نمی‌توانیم همه خدمات را در تمام مناطق کشور ارائه کنیم. بنابراین باید اقدام به سطح بندی خدمات بر اساس جمعیت، پتانسیل و شرایط جغرافیایی هر منطقه انجام دهیم و این کار به نحوی باشد که مردم بتوانند به صورت یک سیستم شبکه‌ای خدمات را دریافت کنند.»
آقاجانی با بیان اینکه در این سند هم عدالت عمودی و هم عدالت افقی مد نظر قرار گرفته است، گفت: «درحال حاضر در کشور ۱۱۵هزار تخت بیمارستانی داریم که در این سند مشخص شده تا این تعداد را طی ۱۰سال به ۱۷۳هزار تخت برسانیم، یعنی شاخص تخت بیمارستانی در کشور که اکنون ۱.۵تخت به ازای هر ۱۰۰۰نفر است را به ۲.۵تخت برسانیم.»
وی گفت: «در این سند نقش بخش خصوصی در توسعه زیرساخت‌های درمان، مدیریت و ارائه خدمات به صورت پررنگ‌تر دیده شده و بر حضور بخش خصوصی تاکید بیشتری شده است. در عین حال موضوع بازسازی بیمارستان‌های فرسوده نیز در این سند لحاظ شده که تا افق ۱۴۰۴ باید برای بازسازی‌شان اقدام شود. براین اساس اگر این سند اجرایی شود وضعیت ارائه خدمات در سال۱۴۰۴ نسبت به اکنون بسیار بهتر خواهد بود.»
آقاجانی با بیان اینکه تا یک ماه آینده این سند نهایی و ابلاغ می‌شود، گفت: «بنابراین از حدود یک ماه دیگر و در سال جاری سند را اجرایی می‌کنیم.» معاون درمان وزیر بهداشت ادامه داد: «در این سند به دو امر مهم توجه شده تا بر این اساس بتوانیم تغییر آن در آینده را به حداقل برسانیم. نکته اول اینکه نقش استان‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی در تدوین این سند گسترده است و از خرد جمعی اطلاعات و مبانی کارشناسی همه دانشگاه‌ها استفاده کرده‌ایم که همین موضوع برای اجرای آن در آینده تضمین‌کننده است.»
وی ادامه داد: «نکته دوم این است که ما به منابع‌مان، درآمد ناخالص ملی و سهمی که در برنامه برای درآمد ناخالص ملی درنظر گرفته شده توجه کرده‌ایم تا از بلندپروازی‌های غیرمعقول اجتناب شود. صرفا در تدوین این سند به نیازها توجه نکرده‌ایم بلکه منابع را هم مد نظر قرار داده‌ایم.»


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه