سلامت و سبک زندگی

رئیس مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت اعلام کرد:
وجود 3هزار نفر در لیست انتظار پیوند کلیه


تاریخ انتشار : 03 مهر 1395 ساعت 16:51
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
رئیس مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت با اشاره به اینکه درحال حاضر 3هزار نفر برای پیوند کلیه در لیست انتظار هستند، گفت: «آمارها حاکی از آن است که 50 تا 90درصد خانواده‌هایی که عزیزانشان دچار مرگ مغزی می‌شوند، به اهدای عضو آنها رضایت می‌دهند.»

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از فارس، سیدمحمد کاظمینی در برنامه تلویزیونی نبض شبکه خبر در ارتباط با چالش‌های پیوند اعضا در کشور گفت: «رشد استفاده عضو از مبتلایان به مرگ مغزی افزایش پیدا کرده است، و پیوند اعضای این افراد سبب می‌شود افراد سالم با اهدای کلیه خود دیگر دچار نقص عضو نشوند.»
وی درباره تعداد کسانی که در نوبت پیوند عضو هستند نیز گفت: «اکنون حدود 2 الی 3هزار نفر برای پیوند کلیه در لیست انتظار هستند، و توان ما برای این پیوند خوب است و در مجموع برای پیوند کلیه کمتر از یکسال انتظار نوبت نیاز است، اما برای پیوند کبد و قلب زمان طولانی تری لازم است، و درخصوص قلب شرایط بسیار حادی دارد. درمورد قلب هنوز به وضعیت ایده‌آل نرسیده‌ایم. تعداد کسانی که در انتظار پیوند کبد هستند نیز 2هزار نفر است.»
رئیس مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت گفت: «2600پیوند داشتیم که از این تعداد 57درصد مرگ مغزی بوده‌اند. تقریبا آمارها حاکی از آن است که 50 تا 90درصد خانواد‌ه‌ها به اهدای عضو رضایت می‌دهند. مرگ مغزی این طور نیست که امکان اهدا داشته باشد. اوایل کار خیلی مشکل بود، اما فرهنگ سازی صورت گرفته باعث شده که مشکلی وجود نداشته باشد.»
رئیس مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت تصریح کرد:«در پیوند کلیه مشکل خاصی نداریم و بعد جغرافیایی آن هم نسبتا خوب است، و همه جا پراکنده است، اما در ایلام مرکز نداریم. در بخش کبد محدودتر است که البته 2 مرکز خیلی فعال هستند، و در ریه هم 2 مرکز و نباید انتظار داشته باشیم که مراکز بیشتر باشد که تعداد زیاد سبب نمی‌شود که کیفیت هم بیشتر باشد همچنین پیوند کبد پیچیده‌تر از پیوند کلیه است.»


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه