دارو و تجهیزات پزشکی

عضو هیئت علمی دانشکده داروسازی عنوان کرد؛
تاسیس داروخانه‌های گیاهی باعث فرار مغزها می‌شود


تاریخ انتشار : 09 مرداد 1395 ساعت 11:58
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
استفاده از فراورده‌های طبیعی، مکمل‌ها و گیاهان دارویی از دیرباز مورد استقبال مردم ایران زمین بوده است. عطاری‌ها هم یکی از این مراکزی است که همیشه محصولات نامبرده را عرضه کرده و جذابیت خاصی برای مردم داشته‌اند. چند وقت پیش بود که وزیر بهداشت از تصویب آیین‌نامه تاسیس داروخانه‌های گیاهی خبر داد. اگر محصول یا فراورده‌ای دارو است، باید در داروخانه‌های رایج و رسمی و عادی مطرح شود. دلیلی ندارد مغازه و رقیبی که باعث ورشکستگی داروخانه‌های عادی می‌شود، بوجود بیاید و این کار در واقع نان بریدن داروساز است و کار صحیحی نیست.

به گزارش سپیدآنلاین، عضو هیئت علمی دانشکده دارویی در خصوص تاسیس داروخانه های گیاهی گفت: «این نظریه وجود دارد که اگر ما داروهای گیاهی را از داروهای شیمیایی تفکیک کنیم، فردا هم داروهای بیولوژیکی باید جدا شود. کشورهای دیگر همیشه دنبال آن هستند که سطح فعالیت داروساز را در داروخانه افزایش دهند و در نتیجه باعث افزایش بهداشت و سلامتی در جامعه شده و باعث صرفه‌جویی در بودجه‌های بهداشتی شوند. بعد ما می‌آییم حیطه وظایف داروخانه‌های خود را جدا می‌کنیم. به نظر می‌آید این کار به امر بهداشت کلی جامعه ضرر می‌زند و کار درستی نیست.»
فراز مجاب ادامه داد: «تنها با یک مورد می‌شود اصلاح کرد. در قانون مصوب آمده این داروخانه‌ها فراورده‌های سنتی، گیاهان خام دارویی و فراورده‌های طبیعی بفروشند. به نظر می‌آید اگر قسمت سوم یعنی فراورده‌ها با منشا طبیعی را حذف کنند و فقط گیاهان خام را بفروشند این قسمت شاید خوب باشد. مثلا یک دکتر داروساز را بفرستیم عطاری، البته خیلی مسخره می‌شود اما تنها راه این است.»
وی افزود: «ما موافق نیستیم در داروخانه‌های گیاهی فراورده‌هایی فروخته شود که در داروخانه‌های عادی فروخته می‌شود. داروخانه‌های عادی علاوه بر داروهای شیمیایی یکسری فراورده‌ها، مکمل‌ها و یکسری فراورده‌های پزشکی بهداشتی و آرایشی می‌فروشند و در داروخانه‌های گیاهی نیز همین موارد قرار است فروخته شود، و به این شکل است که یک داروخانه عادی زمین می‌خورد. ما تمام موارد و فراورده‌هایی که در داروخانه‌های عادی فروخته می‌شود را می‌خواهیم بدهیم به داروخانه گیاهی به جز داروهای شیمیایی. خوب به این شیوه داروخانه‌های عادی کاملا ضرر می‌کنند. خود داروساز می‌تواند یکسری داروهای گیاهی را که الان هم می‌فروشد، بفروشد و این خیلی راحت و طبیعی است.»


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه