جامعه پزشکی

نامه تند هیئت بورد رادیولوژی به وزیر بهداشت

تاریخ انتشار : 06 مرداد 1395 ساعت 16:11
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
درپی مناقشات اخیر میان انجمن رادیولوژی ایران و وزارت بهداشت به‌دلیل نامه اخیر معاونت آموزشی این وزارتخانه مبی‌بر مجاز بودن سونوگرافی توسط متخصصین زنان و زایمان، هیات بورد رادیولوژی نامه‌ای تند خطاب به وزیر بهداشت ارسال کرد.

به گزارش سپیدآنلاین، متن نامه ارسالی هیئت بورد رادیولوژی به وزیر بهداشت به این شرح است:
جناب آقای دکتر هاشمی
مقام محترم وزارت بهداشت, درمان و آموزش پزشکی
با سلام و تحیات
نامه اخیر معاونت محترم آموزشی وزارت بهداشت مبنی‌بر مجاز بودن سونوگرافی توسط متخصصین زنان و زایمان بدون نیاز به احراز رتبه علمی رادیولوژی در آزمون دستیاری و بدون تحمل محدودیت های فراوان متخصصین رادیولوژی برای انجام سونوگرافی و صرفاً با گذراندن دوره آموزشی سه تا شش ماهه حاکی از بی‌اطلاعی کامل طراحان آن از گستره علم سونوگرافی است و نه تنها به توانمند سازی واقعی متخصصین زنان نمی انجامد، بلکه متاسفانه رشته تخصصی رادیولوژی را که دستیاران آن با کسب بالاترین رتبه های آزمون دستیاری طی چهار سال زیر نظر اساتید این رشته مهارت علمی و عملی کسب می‌کنند نیز به ورطه نابودی خواهد کشاند. جای تعجب است که وزارت بهداشت به‌عنوان متولی سلامت مردم، بجای تقویت رشته تخصصی رادیولوژی و تاسیس رشته‌های فوق‌تخصصی برای ارائه خدمات بهتر سونوگرافی به مردم، در خلاف جهت منطقی و مورد انتظار یک وزارتخانه علمی عمل نموده و قصد دارد سلامت آحاد مردم را به افرادی بسپارد که تنها سه ماه آموزش ناکافی سونوگرافی را زیرنظر افراد غیررادیولوژیست خواهند دید. لازم به تاکید است که بی‌هیچ تردید هیئت بورد رادیولوژی‌ بر صلاحیت علمی همکاران متخصص زنان و زایمان در حیطه تخصصی خودشان و نقش آفرینی ارزشمند آنها در ارتقای سلامت مادران این سرزمین اذعان دارد، ولی این امر، تایید توانایی انجام سونوگرافی آنها نمی‌باشد.
این اقدام علاوه‌بر دامن زدن به تداخلات بین رشته‌ای، ظلم به دستیاران و متخصصین رادیولوژی، تهدید سلامت مردم، و رواج مفسده خودارجاعی، مسیر "هر پزشک یک دستگاه سونوگرافی" را هموار و واردکنندگان تجهیزات پزشکی و رانت خواران هم پیمان آنها را بیش از پیش راضی خواهد کرد و بار سنگین مالی ناشی از آن نیز بسیار فراتر از توان بیماران و بیمه‌ها و در تضاد با اصول اقتصاد مقاومتی خواهد بود.
باتوجه به مطالب فوق رادیولوژیست‌ها و دستیاران رادیولوژی کشور طی نامه‌ای که به ضمیمه تقدیم می‌گردد از ما به‌عنوان اعضای هیئت بورد رادیولوژی، درخواست اقدامی مناسب نموده‌اند. هیئت بورد رادیولوژی نیز مراتب اعتراض شدید خود را نسبت به این طرح که حقیقت آن غصب بخش مهمی از رشته تخصصی رادیولوژی و به قهقرا کشاندن آن است اعلام نموده و خواستار لغو فوری آن است و از هیچ تلاشی برای این مهم فروگذار نخواهد بود.
همچنین باتوجه به اینکه متاسفانه این اقدام همانند سنوات گذشته بدون هیچگونه نظرخواهی از هیئت بورد رادیولوژی به عنوان مرجع آموزش سونوگرافی کشور صورت گرفته است، اینگونه به‌نظر می‌رسد که از نظر برخی مسئولین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وجود هیئت بورد رادیولوژی به‌عنوان مرجع طرف مشورت در تصمیم‌گیری‌های مرتبط با این رشته مورد وثوق و بلکه مورد نیاز نمی‌باشد. این درحالی است که در فقره مربوط به انجام سونوگرافی توسط متخصصین پریناتولوژی شخص حضرتعالی تایید فرمودید که نامه مربوطه بدون کارشناسی ابلاغ گردیده است و همچنین بر تعهد وزارت بهداشت به نظرخواهی از هیئت بورد رادیولوژی در مسایل مرتبط با خدمات رشته رادیولوژی تاکید فرمودید.
بیش از دو سال است که از اولین نامه درخواست رسمی هیئت بورد رادیولوژی برای تشکیل جلسه مشترک با جنابعالی می‌گذرد و متاسفانه در این مدت بی‌توجهی به این درخواست چنان بوده که گویا اصولاً هیئت بورد رادیولوژی وجاهت و جایگاه قانونی ندارد. به‌راستی جایگاه هیئت بورد سایر رشته‌های تخصصی نیز اینگونه است؟!
جامعه رادیولوژی کشور بیش از این اینگونه تحقیر و توهین‌ها را بر‌نمی‌تابد؛ فلذا چنانچه مسئولین وزارت بهداشت که هیئت بورد رادیولوژی را به هیچ می‌انگارند و خود درمورد سرنوشت این رشته تخصصی اتخاذ تصمیم می‌نمایند، رسماً انحلال هیئت بورد رادیولوژی را اعلام فرمایند تا مسیر و رویکرد جامعه رادیولوژی نیز در این زمینه روشن گردد.
و من‌الله التوفیق.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


امير 6 مرداد 1395 21:32
سلام
گويا وزير ديكتاتوري رو به حد اعلا رسونده
اخه من هييت بورد راديولوژي رو ميشناسم ادمهاي بسيار محترم و ارام و متين اند
0
0
0
0 نفرمحمدموحدی 29 مرداد 1395 11:10
باسلام. البته اینکه برای متخصصین زنان بادرآمدهای هنگفتی که دارند درآمدجدیدایجادمیکنند بایددیدواقعاباچه دلیل واستدلال کارشناسی شده ای صورت میگیره.! ولی فریادتظلم خواهی وبیدارباش همکاررادیولوژیستمون هم که اگرچنین شود،چنان خواهدشدوسلامت جامعه بخطرمیافتد!! و.... بیشتربوی منافع صنفی ومالی میدهدتاخیرخواهی. اگرچه درنهایت هم منافع شخصی وصنفی تعیین کننده است تاسلامت ومصلحت جامعه.
0
0
0
0 نفرارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه