سلامت و سبک زندگی

گویا هشدار داد:
رشد خزنده ایدز در سنین زیر 19سال کشور


تاریخ انتشار : 15 آذر 1394 ساعت 13:16
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت نسبت به کاهش سن ابتلا به ایدز در کشور هشدار داد و گفت: «این اتفاق زنگ خطری است که باید به آن توجه شود.»

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از ایسنا، محمدمهدی گویا در همایش روز جهانی ایدز، با بیان اینکه دنیا طی10سال یعنی از سال 2004 تاکنون حدود 35درصد موارد ابتلا به ایدز را کاهش داده است، گفت: «این کاهش برای همه دنیا نیست. البته تا به‌حال 78میلیون نفر از ابتدای آغاز اپیدمی ایدز مبتلا به آن شده‌اند و 39میلیون جان خود را از دست داده‌اند که 75درصد مبتلایان مربوط به 15کشور جهان بوده است.»
گویا با بیان اینکه بیشترین گروه سنی در معرض خطر ابتلا به ایدز نوجوانان هستند، افزود: «در سال2012 در برخی کشورها حدود 40درصد مبتلایان را نوجوانان تشکیل می‌دادند. سن ابتلا به تدریج درحال پایین آمدن است و در کشور ما نیز همین روند وجود دارد. ضمن اینکه موارد ابتلا به ایدز در کشور در سنین زیر 19سال به‌صورت آهسته درحال افزایش است و این زنگ خطری برای ماست.»
گویا با اشاره به اجرای برنامه‌های پیشگیری در کشور اظهار داشت: «درحال حاضر 16دانشگاه علوم پزشکی کشور برنامه پیشگیری از انتقال ایداز از مادر به کودک را آغاز کرده‌اند و باید برنامه‌های نوجوانان، زنان آسیب‌پذیر و سایر گروه‌های پرخطر را مدنظر قرار دهیم و برای آنها برنامه داشته باشیم تا بتوانیم به آنها دسترسی پیدا کنیم. البته این افراد باید بدانند ما نمی‌خواهیم درباره آنها قضاوت کنیم و می‌توانیم برای آنها برنامه داشته باشیم. بنابراین نیاز داریم تا حمایت اجتماعی به‌جای حرف به عمل تبدیل شود و امیدوارم که بتوانیم به این اهداف تعیین شده، دست یابیم.»


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه