دارو و تجهیزات پزشکی

مدیرکل دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو مطرح کرد؛
هیچ تولید و وارداتی در زمینه نسل سوم داروهای دیابتی نداریم


تاریخ انتشار : 12 تیر 1395 ساعت 15:18
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
آمار نشان می‌دهد در چند سال آینده با موجی از بیماران دیابتی به دلیل کم‌تحرکی بالای جامعه و عدم رعایت سبک زندگی سالم مواجه خواهیم بود. همین موضوع است که مصرف بالای داروهای دیابتی در کشور را پررنگ می‌کند.

اکبر عبدالهی‌اصل، مدیرکل دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو در این خصوص گفت: «در دیابت نوع دوم عمدتا داروهای تولید داخل مصرف می‌شود و به ندرت داروهای وارداتی در این حوزه داریم. حتی یکی از برندهای خارجی هم در ایران تولید می‌شود یعنی برخی از داروها وجود دارد که تحت لیسانس در ایران تولید می‌شود.»
وی ادامه داد: «در خصوص دیابت نوع یک که مصرف‌کننده انسولین هستند مقداری چالش‌های هزینه‌ای داریم. درحال حاضر 3 نوع انسولین داریم. انسولین‌های قدیمی که به صورت ویال بودند، یعنی باید ویال را به اندازه مورد نیاز به سرنگ کشید و استفاده کرد. انسولین‌های نوع دومی داریم که الان به صورت پن هستند و اغلب وارداتی است و انسولین‌های نوع سومی هم وجود دارند که فرمولاسیون‌های متفاوتی دارند و بالاخره باز هم با ابزارهای تزریقی بسیار ساده‌تر و پذیرش بهتر برای بیماران وجود دارند.»
عبدالهی اصل در خصوص وضعیت فعلی کشور در خصوص داروهای دیابتی اظهار کرد: «ما عملا در فاز اول و دوم هستیم. یعنی در واقع در ایران به نسل سوم که از نظر اثربخشی بالاتر است و ابزار بهتری دارد نه اجازه واردات می‌دهیم و نه تکنولوژی تولید آن را داریم. پس نسل سوم فعلا منتفی است. البته برخی از شرکت‌های خارجی قراردادهایی را امضا کرده‌اند که برای آن نسل از انسولین‌ها در ایران سرمایه‌گذاری کنند ولی الان نه واردات و نه تولید داریم.»
وی همچنین یادآور شد:‌ «پن انسولین یا قلم انسولین برای افراد مسن، کودکان و برای کسانی که مصرف‌کننده انسولین هستند هم فرمولاسیون بهتری را فراهم می‌کند و هم از نظر تزریق راحت‌تر است. حتی از نظر هزینه‌کرد هم اگر هزینه‌های سرنگ و ویال را حساب کنیم در مجموع حتی از نظر قیمتی با هم قابل رقابت هستند. پن الان وارداتی است ولی همان شرکت واردکننده درحال حاضر در ایران زمین خریده و قراردادهایی بسته که سرمایه‌گذاری کند و با سیستم کارشناسی و پرسنل ایرانی تولید این اقلام را شروع کند که احتمال می‌رود طبق برنامه‌ریزی که انجام شده تا دو سال و نیم آینده به بهره‌برداری برسد.»


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه