سلامت و سبک زندگی

پاسخ سازمان غذا و دارو به اظهارات نایب‌رئیس مجلس:
هیچ واردات دارویی مستقیماً توسط وزارت بهداشت صورت نمی‌گیرد


تاریخ انتشار : 04 تیر 1395 ساعت 15:54
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
روابط عمومی سازمان غذا و دارو به سخنان مسعود پزشکیان نایب‌رئیس مجلس در باره واردات داروی یک دلاری در ترکیه با قیمت ۱۰دلار، واکنش نشان داد.

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از روابط عمومی سازمان غذا و دارو، سازمان غذا و دارو اعلام کرد: «هیچ‌گونه واردات دارویی مستقیماً توسط وزارت بهداشت صورت نمی‌گیرد بلکه واردات توسط شرکت‌های دارویی خصوصی و یا عمومی که وابستگی به وزارت بهداشت ندارند انجام می‌شود.»
در ادامه این توضیحات اضافه شده است: «به‌دنبال اجرای طرح تحول سلامت، قیمت ارزی داروها و تجهیزات پزشکی وارداتی در دوسال اخیر به‌طور میانگین حداقل ۲۵درصد کاهش یافته است و اساساً به همین دلیل و همچنین با اجرای سایر سیاست‌های کنترلی وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو میزان واردات دارو در سال‌های ۹۳ و ۹۴ نسبت به سال‌های ۹۱ و ۹۲ سیر کاهشی داشته است. به نحوی که علی‌رغم رفع بحران کمبود دارو در کشور، عملاً ۳۰۰میلیون دلار ارزبری واردات دارو کاهش داشته است و از طرف دیگر سهم ارزشی داروهای تولید داخل از کل بازار دارویی در سال۹۴ به حدود۷۰درصد افزایش یافته است. این درحالی است که این میزان در سال۹۱ حدوداً ۶۰درصد بوده است. از نظر کمی نیز درحال حاضر بیش‌از ۹۷درصد داروهای مصرفی کشور، تولید داخل است.»
روابط عمومی سازمان غذا و دارو همچنین آورده است: «ممکن است در گذشته واردات برخی از داروها با قیمت های بالاتر از قیمت همان دارو در ترکیه صورت گرفته باشد که ربطی به این دولت ندارد. یکی از معیارهای قیمت‌گذاری داروهای وارداتی درحال حاضر مقایسه قیمت ارزی آن با قیمت همان دارو درکشورهای مرجع است که ترکیه هم یکی از آن کشورها است.»
این جوابیه تاکید کرده است: «درحال حاضر قیمت داروهای وارداتی از طریق برگزاری فراخوان عمومی بین کلیه شرکت‌های دارویی تعیین می‌شود و هیچ انحصاری در زمینه واردات دارو وجود ندارد. به‌طور کلی اجازه واردات دارو با قیمت بالاتر از قیمت دارو در کشورهای مرجع داده نمی شود. همچنین بد نیست اشاره شود که حجم بازار دارویی کشور از ۵۲۰۰میلیارد تومان در سال۹۱ به ۱۲۶۰۰میلیارد تومان در سال۹۴ رسیده است که با در نظر گرفتن سه برابر شدن نرخ ارز و همچنین تورم سال‌های اخیر، ملاحظه می‌شود که بازار دارویی کشور اساسا توسعه‌ای نداشته و به نرخ ثابت بدون تغییر بوده است و این خود نشان می‌دهد که علی‌رغم افزایش خدمت‌رسانی به مردم در چارچوب طرح تحول سلامت، هزینه‌های دارویی کشور به خوبی کنترل شده است.»


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه