تازه‌های پزشکی

ارتباط سیگار کشیدن مادران باردار و اسکیزوفرنی فرزندان

تاریخ انتشار : 06 خرداد 1395 ساعت 01:35
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
خطرات کشیدن سیگار مادران در دوران بارداری و افزایش ابتلا به شمار زیادی از مشکلات سلامتی همچون نقص‌های مادرزادی و مرگ نوزاد به‌خوبی شناخته‌شده است. محققان اکنون می‌گویند که این کار می‌تواند بر سلامت روانی فرزندان را هم تاثیر بگذارد و احتمال ابتلا به اسکیزوفرنی را در آنان افزایش دهد.

به نوشته مدیکال نیوز تودی پژوهشگران انجام این تحقیق داده‌های ثبت‌احوال ملی آمریکا تمام تولدهای زنده بین سال‌های 1983 تا 1998 را تجزیه‌وتحلیل و در آن‌ها 977 مورد اسکیزوفرنی در بین نوزادان را تشخیص دادند. این موارد اسکیزوفرنی ازنظر جنسیت، زمان تولد و اقامت با کودکان فاقد این بیماری همسان بودند.

مادران کودکان در هردوی این گروه‌ها نمونه‌های خون را در سه‌ماهه اول و در سه‌ماهه دوم بارداری در اختیار قرار داده بودند. این نمونه‌ها برای وجود کوتینین (شاخص زیستی نیکوتین که برای اندازه‌گیری قرارگیری در معرض دود دخانیات در نظر گرفته می‌شود) به بررسی گذاشته شدند.

محققان دریافتند هرچه میزان نیکوتین در خون مادران باردار بیشتر باشد، احتمال ابتلا به اسکیزوفرنی در فرزندان بیشتر است. فرزندان مادرانی با مصرف بالای دخانیات، 38 درصد بیشتر از نوزادانی که مادرانشان نیکوتین پایین‌تری داشتند، در معرض ابتلا به این بیماری قرار داشتند.

بر اساس گفته نویسندگان این تحقیق، مطالعه آن‌ها در مرحله اول برای بررسی ارتباط میان شاخص زیستی سیگار کشیدن مادران و اسکیزوفرنی در فرزندان بود. آنان می‌گویند: «این پژوهش قطعی‌ترین شواهد ارتباط میان سیگار کشیدن مادران در دوران بارداری و ابتلا به اسکیزوفرنی را فراهم می‌آورد. اگر پژوهشگران دیگر هم به نتایج مشابهی برسند، این یافته ارتباط میان پرهیز از کشیدن سیگار و کاهش میزان بروز اسکیزوفرنی را نشان می‌دهند.»

نتایج این بررسی در American Journal of Psychiatry منتشر شده است.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه