تازه‌های پزشکی

اختلال بینایی ممکن است تنها علامت انسداد شریان‌ها باشد

تاریخ انتشار : 10 آذر 1394 ساعت 01:39
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
یک گزارش جدید مورد بیماری بیانگر آن است که مشکلات چشمی ممکن است گاهی تنها علامت در شخصی باشند که عارضه جدی قلبی-عروقی دارند.

به نوشته لایوساینس این گزارش مربوط به یک مرد 77 ساله در یونان است که سه دوره کوتاه اختلال بینایی در چشم راستش داشت. این حملات پنج‌دقیقه‌ای در مجموع بیش از یک ساعت طول کشیده بود و پس از هر حمله بینایی او به حد عادی بازگشته بود.

معاینه چشم نشان داد که بینایی مرد مشکلی ندارد و فشار درون چشم‌ها طبیعی بود؛ اما هنگامی‌که پزشک مردمک‌های چشم مرد را گشاد کرد و نگاه دقیق‌تری به پشت چشم او انداخت، مقصر معلوم شد: یک لخته خونی مسیر خون‌رسانی به شاخه‌ای از شریان شبکه‌ای را مسدود کرده بود.

دکتر للیاس جورگالس، استادیار بیماری‌های چشم در دانشگاه ملی و کاپوردیستریان در آتن یونان گفت، این لخته‌های خونی به‌طورمعمول از کلسترول و توده‌های پلاکت (قطعات سلولی در خون در لخته شدن خون نقش دارند) تشکیل شده‌اند و در این مورد لخته از شریان کاروتید مرد به آنجا رسیده بود. شریان کاروتید شریان اصلی است که خون را به سرو گردن می‌آورد.

اما این لخته کوچک یک مشکل بهداشتی جدی است- به گفته جورگالس که این مرد را درمان کرده بود و یکی از نویسندگان این گزارش است که به‌طور آنلاین در ژورنال پزشکی نیوانگلند منتشر شده است، افرادی دچار انسداد در شریان مرکزی شبکیه یا شاخه‌های آن هستند، در معرض خطر بالای دچار شدن به سکته مغزی کشنده هستند.

این مرد 77 ساله سابقه مشکل چشمی نداشت، اما میزان کلسترولش بالا بود و برای پنج سال گذشته برای کاهش کلسترولش داروهای استاتینی مصرف می‌کرد.

جورگالس گفت، لخته در چشم این مرد قطعه‌ای از پلاک بود که در شریان کاروتید راست او تشکیل شده بود و بعد از طریق جریان خون حرکت کرده و در یکی از شاخه‌های کوچک‌تر شریان شبکیه او جای گرفته بود.

در مورد این مرد یونانی، اختلال بینایی پزشکان را به تشخیص این موضوع رساند که 80 درصد شریان کاروتید راست او به علت آترواسکلروز یا تصلب شرایین مسدود شده و جریان خون آن کاهش یافته است.

این بیمار به عمل جراحی که در آن پلاک تجمع‌یافته در شریان باریک‌شده برداشته می‌شود، نیاز داشت. دوازده ماه بعد از عمل، بینایی مرد طبیعی بود و او هیچ مشکل چشمی نداشت.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه