تیتر ۱ / نظام سلامت / بیمه

نایب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس:
برای تجمیع بیمه ها، نیاز به تعریف واحد داریم


تاریخ انتشار : 09 آذر 1394 ساعت 21:45
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
عبدالرحمن رستمیان معتقد است: «یکی از دلایل بروز اختلاف در تجمیع بیمه‌ها، وجود تفاوت در تعریف این طرح از سوی مسئولان و سازمان‌های بیمه گر است.»

اگر چه اظهارات حول محور تجمیع بیمه‌ها مدتی است که با اعلام برپایی ۳ کارگروه ویژه میان نهاد‌ها و سازمان‌های مربوطه کمتر شده است و همه منتظر تاثیرگذاری این برنامه هستند، اما مخالفان تجمیع بیمه همچنان بر این موضوع تاکید دارند که تجمیع بیمه به بیمه شدگان برخی بیمه‌ها به ویژه افراد تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی آسیب می‌زند. در پاسخ به این اظهارات، عبدالرحمن رستمیان، نایب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس به سپیدآنلاین گفت: «درباره تجمیع بیمه چند تعریف وجود دارد، که متاسفانه آنچه ما به دنبال آن هستیم با تعریفی که فعالان حوزه بیمه دارند، متفاوت است.»
وی در ادامه افزود: «ما با ۳ تعریف روبرو هستیم، اول وحدت رویه، دوم تجمیع منابع و سوم تجمیع صندوق‌ها. ما بر این باوریم که وحدت رویه ملزومی است که باید در بیمه‌های پایه وجود داشته‌باشد و بیمه پایه جای رقابت نیست. رقابت‌های بیمه‌ای در بیمه تکمیلی است. بنابراین ما به دنبال تجمیع منابع بیمه‌ای‌ هستیم. منابع سلامت، به گونه‌ای است که وقتی به صندوقی وارد شود هر چه تعداد افراد بیشتر باشد ریسک کمتر است، چون افراد سالم بیشتری هم به آن وارد می‌شوند. در اکثر کشور‌ها هم همین کار را می‌کنند. تجمیع صندوق‌ها ممکن است در تجمیع منابع اتفاق بیفتد و ممکن است اتفاق نیفتد و ضرورتی ندارد.»
وی در ادامه افزود: «اختلاف موجود بیشتر در مورد مالکیت‌ها است. آنچه ما مدنظرمان است تجمیع صندوق بیمه‌های درمانی است و در زمینه مالکیت‌ها کسی به دنبال ادغام نیست. چنانچه مخالفت سازمان تامین اجتماعی بیشتر حول این محور است.»
رستمیان با بیان اینکه مجموعه مالکیت‌هایی سازمان تامین اجتماعی برای خودش باقی می‌ماند، تصریح کرد: «سازمان تامین اجتماعی نگران مسئله نباشد، بیمارستان‌های ملکی آن برای افراد تحت پوشش این سازمان باقی می‌ماند. بنابر آنچه در حال پیگیری است این املاک به نظام هزینه کرد سالانه وارد نمی‌شود. البته بر مبنای نظام هزینه کرد سالانه همه حق بیمه یکسان پرداخت خواهند کرد.»
وی در پایان خاطرنشان کرد: «این رویکرد، کاملا علمی است و امیدواریم بتوانیم مسیر را برای تحقق این هدف هموار سازیم. ما نیازمند تجمیع منابع هستیم و این موضوع محقق نمی‌شود مگر با تحقق تجمیع بیمه‌ها.»


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه