تازه‌های پزشکی

تجهیزات سالن ورزش باکتری‌های بیشتری از نشیمن توالت دارند

تاریخ انتشار : 09 اردیبهشت 1395 ساعت 03:05
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
دفعه بعدی که به سالن ورزش رفتید، پس از استفاده از وسایل ورزشی شاید بهتر باشد دست‌هایتان را بشویید؛ یک بررسی جدید میزان گونه‌های متفاوت باکتریایی بر روی تجهیزان سالن ورزشی مشخص کرده و یافته‌های آن نگران‌کننده است.

پژوهشگران دریافتند که شمار باکتری‌ها بر روی دسته‌های یک دوچرخه ثابت معمولی ۳۹ برابر بیشتر از پیشخوان کافه‌تریا است و یک ترد میل عادی نسبت به شیر آب یک دستشویی عمومی معمول ۳۹ برابر باکتری بیشتری دارد.

بالاخره اینکه شمار باکتری‌های روی وزنه‌های آزاد معمول در یک سالن ورزشی ۳۶۲ برابر بیشتر از نشیمن توالت فرنگی است.

پژوهشگران در این بررسی از ۲۷ بخش وسایل ورزشی نمونه‌برداری کرده بودند و ارقام آنان بر حسب «واحد تشکیل کلنی» (CFU) – شمار سلول‌های باکتریایی زنده-
است.

معلوم شد که همگی تردمیل‌ها، دوچرخه‌های ثابت ورزشی و وزنه‌های آزاد مملو از باکتری‌هایی مانند کوکوس‌های گرم مثبت (Gram Positive)(باکتری‌های گردی که در شیوه رنگ‌آمیزی «گرم» رنگ می‌گیرند)، باکتری‌های میله‌ای گرم منفی (Gram Negative) (که در شیوه رنگ‌آمیزی «گرم» رنگ نمی‌گیرند) و باکتری‌ میله‌ای گرم مثبت هستند که باعث عفونت‌های پوستی و گوارشی می‌شوند.

نمونه‌های به‌دست‌آمده از دوچرخه‌های ثابت و وزنه‌ها حاوی باکتری‌های میله‌ای خانواده باسیلوس (Bacillus) – یک علت بالقوه عوارضی مانند عفونت‌های گوش، چشم و تنفسی- بودند.
البته رفتن به سالن ورزشی مزایای زیادی از جمله کمک به سلامت دستگاه قلبی-عروقی و حفظ وزن طبیعی دارد؛ اما این پژوهشگران هشدار داده‌اند که افرادی که به سالن ورزشی می‌روند، باید بهداشت شخصی را رعایت کنند تا سلامتشان را حفظ کنند.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه