تازه‌های پزشکی

ممکن است نیازی به تزریق هر ۱۰ سال واکسن یادآور کزاز نباشد

تاریخ انتشار : 03 اردیبهشت 1395 ساعت 02:53
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
گرچه همیشه گفته شده است حداقل هر ۱۰ سال یک‌بار نیاز به یادآور کزاز وجود دارد، اما گرچه محتاط بودن بیش از حد مشکلی ایجاد نمی‌کند، یک پژوهش تازه نشان می‌دهد حتی اگر هر ۳۰ سال یک‌بار واکسن یادآور کزاز تزریق شود، می‌توان از این بیماری مصون ماند و به این طریق پول زیادی را صرفه‌جویی کرد.

البته پژوهشگران می‌گویند این بررسی مقدماتی و لازم است که نتایج آن در تحقیقات دیگر تکرار و ثابت شود تا بتوان برنامه واکسیناسیون را تغییر داد.

اگر معلوم شود که با تغییر توصیه‌ها برای تلقیح یادآور کزاز و دیفتری به هر ۳۰ سال یکبار، همچنان می‌توان سالم ماند؛ سالانه ۲۸۰ میلیون دلار در آمریکا صرفه‌جویی می‌شود.

این محققان ۵۴۶ بزرگسال را که علیه دیفتری و کزاز واکسینه شدند، بررسی کرده و دریافتند که پادتن ضد این بیماری‌ها حتی تا ۳۰ سال پس از دریافت آخرین یادآور هم در بدن آنها وجود دارد؛ یعنی بسیار بیشتر از چیزی که قبلاً تصور می‌شد.

این گروه با استفاده از مدل‌سازی ریاضی، نشان دادند که آمریکا در صورت انتقال برنامه واکسیناسیون ۱۰ ساله به ۳۰ ساله، بیش از ۹۵ درصد ایمن‌سازی را حفظ خواهد کرد و می‌تواند حدود۲۸۰ میلیون دلار نیز از هزینه‌های درمانی خود بکاهد. پیش از این سازمان جهانی بهداشت و دولت بریتانیا نیز توصیه یادآور بزرگسالان برای هر ۱۰ سال یک‌بار را کنار گذاشته بودند.

بدون شک در صورتی این روش موفق خواهد بود که تلقیج پنج دوز توصیه‌شده در دوران کودکی به طور کامل اجرا شوند و کمیابی این بیماری‌ها در حال حاضر، دلیلی برای کاهش خطر این بیماری‌ها نیست.


بر چسب :واکسن, کزاز

شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه