سلامت و سبک زندگی

رئیس انجمن دیابت ایران تصریح کرد:
میزان ابتلا به دیابت در کشور در وضعیت هشدار قرار دارد


تاریخ انتشار : 22 فروردین 1395 ساعت 11:53
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
رئیس انجمن دیابت ایران با هشدار نسبت به شیوع بالای بیماری دیابت در ایران، گفت: «متاسفانه درحال حاضر میزان ابتلا به دیابت در کشور و منطقه خاورمیانه بالا و در وضعیت هشدار است.»

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از ایسنا، اسدالله رجب با بیان اینکه میزان ابتلا به دیابت در کشور و منطقه خاورمیانه بالا و در وضعیت هشدار است، گفت: «شناسایی عوامل ابتلا به دیابت و تغییر رفتار، گام اول پیشگیری از این بیماری است. ضمنا در سال‌های اخیر عواملی مثل بی‌تحرکی، تغییر در شیوه تغذیه‌ای انسان و استرس که با زندگی شهری به وجود آمده‌اند باعث ایجاد دیابت شده‌اند.»
رجب داشتن فعالیت جسمانی به میزان نیم ساعت در روز و 150دقیقه در هفته، حتی به صورت قدم زدن و راه رفتن، کاهش وزن و کنترل استرس را در پیشگیری از ابتلا به دیابت موثر دانست. وی درخصوص میزان مناسب کالری دریافتی از تمام گروه‌های مواد غذایی در طول یک روز گفت: «بهتر است 50 تا 60درصد کالری روزانه از مواد کربوهیدرات‌داری که قندهای پیچیده دارند تامین شود. چربی‌ها کمتر از30درصد و مواد پروتئینی نیز باید کمتر از 15درصد کالری‌های روزانه را تشکیل دهند. مواد غذایی که قندهای ساده دارند نیز باید کمتر از پنج‌درصد از کالری روزانه را تامین کنند، درصورتی که در بسیاری از کشورها مثل ایران این رقم بیش از این است.»
رجب افزود: «جلوگیری از ابتلا به فشارخون و چربی‌ بالا، می‌تواند در پیشگیری از دیابت و بیمار‌های قلبی و عروقی موثر باشد. این اقدام ارزان‌تر و راحت‌تر از درمان است. این درحالی است که متاسفانه در کشور ما به مساله پیشگیری توجه نمی‌شود و بابت آن نیز هزینه‌ نمی‌پردازیم.»
رییس انجمن دیابت ایران درخصوص میزان شیوع دیابت بارداری میان زنان باردار گفت: «حدود20درصد از زنان باردار در این دوران ممکن است به دیابت مبتلا شوند. کسانی که زمینه یا عوامل خطر ابتلا به این بیماری مثل چاقی، سابقه دیابت در خانواده و فامیل، فشارخون و چربی بالا، سقط مکرر در بارداری‌های قبلی و تولد نوزاد با وزن بالای چهار کیلو را دارند باید از زمانی که متوجه بارداری خود شدند، تحت نظر قرار گیرند.»
وی افزود: «کسانی که در معرض این عوامل نیستند باید در هفته 24 تا 28بارداری از نظر دیابت کنترل شوند. ترشح هورمون از جنین و مادر در دوران بارداری، اضافه وزن، استرس و .. نیز جزو عواملی هستند که بر افزایش قندخون در این دوران تاثیر می‌گذارند.»


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه