نظام سلامت

فرانشیز برای حق ویزیت پزشک روستایی باید پرداخت شود

تاریخ انتشار : 18 فروردین 1395 ساعت 18:26
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
قائم‌مقام وزیر بهداشت در امور دانشگاه‌ها در گفت‌وگوی اختصاصی با سپیدآنلاین با بیان اینکه رقم پرداختی به‌عنوان حق ویزیت ازسوی مردم به پزشکان خانواده روستایی، از ابعاد مختلفی قابل بررسی است، گفت: «یک بحث بررسی مبنای قانونی پرداخت فرانشیز است. اساس پزشک خانواده روستایی براساس تفاهم‌نامه‌ای که بین معاونت بهداشت و سازمان بیمه سلامت منعقد می‌شود، حائز شرایطی است که متعاقب آن مردم باید مبلغی را به‌عنوان فرانشیز پرداخت کنند.»

سیدحسن امامی رضوی ادامه داد: «رقم این فرانشیز همواره به اندازه همان 30 درصد حق ویزیت سرپایی بوده است که در بعضی موارد ممکن است افزایش یا کاهش اندکی داشته باشد. در هر صورت قاعده این است که مردم درصدی از فرانشیز را پرداخت کنند.» وی با بیان اینکه فلسفه پرداخت فرانشیز این است که از مراجعات مردمی بی‌مورد جلوگیری کند، تصریح کرد: «بحثی که امروز در مورد بیمه تامین اجتماعی وجود دارد این است که این سازمان در مراجعات سرپایی درمانگاه‌های خود، با بار مراجعه‌ای بسیار بالاتر از بار مراجعه بیمه روستایی روبرو است. اگر آمار بار مراجعه بیمه تامین اجتماعی برای بیمه شده‌های خود، با آمار بیمه شده روستایی ما مقایسه شود، تفاوت‌ها محرز خواهد شد.»
امامی رضوی اضافه کرد: «اینکه دریافت این مبلغ به‌عنوان حق ویزیت درست است یا اشتباه و اگر آن را حذف یا مبلغ آن را بیشتر کنیم، بهتر یا بدتر می‌شود، قابل بحث است. اما این مساله که افزایش رقم حق ویزیت، میزان مراجعه را کاهش می‌دهد،‌ هنوز به اثبات نرسیده است.»


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه