دارو و تجهیزات پزشکی

صنعت داروسازی ایران نیازمند ارتقای کیفیت دارویی است
تذکر رئیس جمهور در خصوص ناخوانایی تاریخ انقضای داروها


تاریخ انتشار : 17 اسفند 1394 ساعت 16:32
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
«اولین تذکری که رئیس جمهور به صنعت داروسازی کشورمان داد در خصوص خوانده نشدن تاریخ انقضای بلیست‌های دارویی است.»

به گزارش سپیدآنلاین، مدیرکل دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو با ابراز تاسف از نادیده گرفتن بدیهی‌ترین استانداردها و ضوابط مربوط به بسته‌بندی داروها و ضمن اعلام خبر فوق گفت: «تذکر این مورد به سازمان غذا و دارو برای صنعت دارویی کشور بسیار خجالت‌آور است؛ زیرا تاریخ انقضا اولین و بدیهی‌ترین مورد است و حق بیمار است که بتواند از این موضوع اطلاع داشته باشد. جا دارد شرکت‌های تولید داخل بیشتر روی این موضوع تلاش کنند و وقت و همت بیشتری برای این موضوع بگذارند.»
اکبر عبدالهی‌اصل ضمن هشدار به شرکت‌های دارویی در خصوص نحوه رقابت و تبلیغات محصولات خود اذعان کرد: «در موضوع رقابت بسیار دیده شده که مثلا دو شرکت تولید داروهای هایتک به جان هم می‌افتند و دست به بدگویی محصولات یکدیگر می‌زنند و این موضوع باعث ایجاد دغدغه و آشوب در بین بیماران می‌شود.»
وی ضمن اشاره به وجود قوانین تئوری و ضوابط مشخص برای مبارزه با این موارد تصریح کرد: «مشکل بزرگ این است که به خاطر بحث تحریم‌ها مرزهای ما تا مدت زیادی بسته بود و به هر حال ما بایستی نیازهای خود را تامین می‌کردیم. در نتیجه در مورد برخی شرکت‌ها اغماض کردیم ولی اکنون دیگر این اغماض را نخواهیم کرد.»
عبدالهی‌اصل ارائه رایگان محصولات دارویی به داروخانه‌ها توسط یکسری شرکت‌های دارویی را اشتباه و راهی غیرمنطقی برای جذب بازار می‌داند و اضافه کرد: «از آنجا که صنعت داروسازی ما عملا روی کیفیت کار نکرده است، در نتیجه با کمیت مبارزه و رقابت می‌کند. شرکت‌های دارویی صادرات ندارند و به همین دلیل متاسفانه برای فروش بیشتر در بازارهای داخلی حتی با ضرر، داروهای خود را می‌فروشند.»
مدیرکل دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو که شخصا معتقد است بازار بدون رقیب، بازار مرده‌ای است؛ در ادامه گفت: «اما این بازار و ورود رقیب نیازمند کنترل و مدیریت است. ما باید اجازه دهیم شرکت‌های خارجی بیایند، سرمایه‌گذاری و محصولات تحت لیسانس تولید کنند. طبیعتا در این راستا شرکت‌هایی که کمتر تولید می‌کنند حذف می‌شوند.»


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه