دارو و تجهیزات پزشکی

در حال حاضر پیوند ریه در دو مرکز در کشور انجام می‌شود
مساعدت هیات امنای صرفه‌جویی ارزی برای عمل پیوند ریه


تاریخ انتشار : 17 اسفند 1394 ساعت 14:29
1
0
e
p
+
-
اندازه متن :
هیات امنای صرفه‌جویی ارزی در معالجه بیماران برای انجام هر مورد عمل پیوند یک ریه مبلغ 50 میلیون و پیوند دو ریه مبلغ 100 میلیون ریال مساعدت اختصاص داده است.

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از روابط عمومی هیات امنای صرفه‌جویی ارزی در معالجه بیماران، نخستین پیوند ریه در جهان در تاریخ 11 ژوئن 1963 توسط جیمز هاردی در مرکز پزشکی دانشگاه می‌سی‌سی‌پی به انجام رسید، ولی بیمار 18 روز بعد، بر اثر نارسایی کلیه درگذشت. به دلیل بروز عوارض متعدد بعد از انجام پیوند ریه، انجام این پیوند تا اواخر دهه هفتاد میلادی، با موفقیت چندانی همراه نبود. در دهه هشتاد میلادی با معرفی داروهای جدید و تکنیک‌های جراحی نوین، همچنین بهبود روش‌های تهیه عضو و نیز تدوین استراتژی‌های یافتن بیمار مناسب، روند انجام اعمال پیوند ریه در سراسر جهان با افزایش چشمگیری مواجه شد؛ به گونه‌ای که از سال 1990 تاکنون بیش از 7000 مورد پیوند ریه در سراسر جهان انجام شده است.
نخستین عمل پیوند ریه در ایران نیز در سال 1379 در بیمارستان حضرت امام خمینی‌(ره) تهران انجام شده و از آن زمان تا پایان شش ماهه نخست سال 1394، تعداد 110 مورد عمل پیوند ریه در 2 مرکز پیوند ریه کشور انجام شده که هیات امنای صرفه‌جویی ارزی در معالجه بیماران، به ازای انجام هرمورد پیوند یک ریه، مبلغ 000/000/50 ریال و به ازای انجام هرمورد پیوند دو ریه، مبلغ 000/000/100 ریال از هزینه‌های هتلینگ بیمارستانی بیماران را تقبل نموده و به ازای هر سه مورد پیوند، 000/000/100 ریال مساعدت تجهیزاتی در اختیار مراکز قرار می‌دهد.
در حال حاضر پیوند ریه در کشور در دو مرکز بیمارستان مسیح دانشوری و بیمارستان امام خمینی‌(ره) تهران انجام می‌شود. مرکز پیوند ریه بیمارستان مسیح دانشوری از سال 1379 زیر نظر شورای عالی پیوند دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی راه‌اندازی شده است و از آن سال تا پایان شش ماهه نخست سال 1394، 87 بیمار در مرکز فوق‌الذکر تحت عمل پیوند ریه قرار گرفته‌اند که از بین اعمال انجام شده، بیشترین موارد مربوط به فیبروز ایدیوپاتیک ریه، برونشکتازی و COPD بوده است. همچنین انجام عمل پیوند ریه در بیمارستان حضرت امام خمینی‌(ره) از سال 1379 آغاز شده و از آن سال تاکنون تعداد 23 بیمار در این مرکز مورد عمل پیوند ریه قرار گرفته‌اند.
شایان ذکر است که هزینه انجام پیوند یک ریه در ایالات متحده امریکا، بالغ بر 561 هزار و دویست دلار و هزینه انجام پیوند دو ریه معادل 797 هزار و سیصد دلار تخمین زده می‌شود. حال آنکه این عمل در داخل کشور با هزینه‌ای به مراتب کمتر در حال انجام است.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه