سلامت و سبک زندگی

مطلق اعلام کرد:
جزئیات بازنگری در ارائه خدمات باروری


تاریخ انتشار : 02 اسفند 1394 ساعت 14:21
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت گفت: «پس از ابلاغ سیاست‌های جمعیتی ازسوی مقام معظم رهبری، در روش‌های ارائه خدمات باروری بازنگری صوت گرفت.»

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از روابط عمومی معاونت بهداشت، محمداسماعیل مطلق با بیان این مطلب گفت: «قبل از ابلاغ سیاست‌های کلی جمعیت اگر کسی خواهان استفاده از روش‌های پیشگیری بود، این خدمت به او به‌صورت رایگان ارائه می‌شد. اما بعد از این سیاست‌ها این برنامه مورد بازنگری قرار گرفت و ارائه خدمت براساس وضعیت سلامت افراد تغییر کرد. اگر هم‌اکنون کسی به ما مراجعه کند و تقاضای استفاده از روشی را داشته باشد و آن روش هیچ مشکلی نداشته باشد، در اولین گام به او مشاوره فرزندآوری داده می‌شود.»
مطلق اظهار کرد: «در مشاوره به او می‌گوییم شما الان در سن مناسب باروری هستید. همچنین اگر بچه نداشته باشد یا فرزندش به سه سالگی رسیده باشد به او مشاوره داده می شود که برای باردار شدن مشکلی ندارد و نباید آن را به تاخیر اندازد.»
مطلق خاطرنشان کرد: «خدمت بعدی به او، شروع مراقبت‌های پیش از بارداری است. به او آموزش می‌دهیم که یک خانم برای بارداری خوب باید چه شرایطی داشته باشد. بنابراین آزمایش‌ها، خدمات، ویتامین‌ها و مکمل‌های لازم به او داده می‌شود تا به خوبی برای بارداری آماده شود. پس از بارداری هم مراقبت‌های دوران بارداری را برایش انجام داده و راهنمایی می‌شود که برای زایمان طبیعی و ایمن چه باید کند.»
وی بیان کرد: گاهی افرادی هستند که به نظر متخصص باید بارداری‌شان به تعویق افتد یا اصلا باردار نشوند. چارچوب این مساله نیز توسط کمیته علمی، تخصصی کشور که متشکل از متخصصان صاحب نظر در رشته‌های مختلف هستند، مشخص شده است. در اینجا چون بحث سلامت فرد مطرح است، مشاوره برای فاصله‌گذاری در بارداری انجام می شود و این مشاوره با افراد مختلف با شرایط متفاوت سلامتی انجام می‌شود. برای برخی افراد استفاده از بعضی روش‌ها ممنوع است. بنابراین همیشه اول برای افراد مشاوره صورت می‌گیرد. شرایط سلامتی فرد سنجیده می‌شود و معایب و مزایای روشی که انتخاب کرده است به او گفته می‌شود تا آن فرد با اطلاعات درست تصمیم بگیرد.»
مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت اظهار داشت: «بعضی از داروها عوارضی دارند که ممکن است فرد بگوید نمی‌تواند با این عوارض مدارا کند، بنابراین در چنین حالتی خدمت ارائه نمی‌شود. خوشبختانه دستورالعملی که برای ارائه خدمت دراختیار است بر اساس مستندات بین‌المللی کماکان ارزش خود را دارد و تنها دو اصلاحیه کوچک داشته است که این اصلاحات نیز به کل کشور اعلام شده و بر اساس روال زمانی در سال95 بازنگری کامل روی آن اتفاق خواهد افتاد.»


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه