تازه‌های پزشکی

آنژیوپلاستی از راه شریان بازویی بی‌خطرتر است

تاریخ انتشار : 24 آبان 1394 ساعت 23:02
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
یک آنالیز جدید نشان می‌دهد که در بیمارانی که دچار حمله قلبی یا درد شدید قفسه سینه شده‌اند، دسترسی به عروق مسدودشده تغذیه‌کننده قلب از طریق شریان بازویی ممکن است بی‌خطرتر از انجام این کار از راه شریان رانی باشد.

به گزارش هلث‌دی پژوهشگران ایتالیایی پس از بازبینی چهار کارآزمایی بالینی شامل بیش از ۱۷۰۰۰ بیمار دریافتند که هنگامی‌که آنژیوپلاستی برای باز کردن عروق قلب از راه شریان بازویی انجام می‌شود، شمار مرگ و بیماران ۲۷ درصد کمتر است.

بر اساس این متاآنالیز که نتایج آن در شماره ۱۰ نوامبر ژورنال «سالنامه‌های پزشکی داخلی» منتشر شده است، در گروهی که آنژیوپلاستی در آنان از راه شریان بازویی انجام شده بود، نسبت به گروهی در آنان این عمل از راه شریان رانی انجام شده بود، شمار موارد خونریزی عمده ۴۰ درصد کمتر بود.

دکتر جوزپه آندو، استادیار پزشکی قلب و عروق در دانشگاه مسینای ایتالیا و نویسنده این مطالعه گفت: «من از این نتایج شگفت‌زده نشدم، چراکه چندین کارآزمایی پیشین و آنالیزهای تجمعی قبلاً نشان داده بودند، استفاده از شریان رادیال در بازو باعث کاهش در موارد خونریزی عمده از محل شریان می‌شود و این امر درنهایت ممکن است میزان مرگ‌ومیر را کاهش دهد.»

بیش از دو دهه است که استفاده از شریان بازویی برای آنژیوپلاستی به‌طور گسترده در اروپا، کانادا و آسیا برای رواج داشته است. اما بر اساس آمار سال ۲۰۱۲ حدود ۱۶ درصد اعمال کاتتریزاسیون قلب در آمریکا به‌جای شریان رانی از راه شریان بازویی انجام می‌شود.

آندو همکارانش پیامدهای بالینی استفاده از شریان بازویی نسبت به شریان رانی را در هزاران بیمار دچار نشانگان حاد کورونری، یک وضعیت اورژانس که شامل حملات قلبی یا آنژین صدری ناپایدار است، مقایسه کردند.

این بازبینی نشان‌دهنده کاهش ۱۴ درصدی خطر عوارض عمده در گروه بیماران شریان بازویی نسبت به گروه شریان رانی بود. اما ازآنجایی‌که شریان بازویی کوچک‌تر است، انجام آنژیوپلاستی از راه آن نسبت به آنژیوپلاستی از راه شریان رانی مدت بیشتری طول می‌کشید و با خطر بیشتر نیاز به اتمام عمل از راه یک شریان دیگر همراهی داشت.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه