سلامت و سبک زندگی

رئیس چهارمین کنگره اخلاق پزشکی:
اخلاق پزشکی یکی از بسته‌های طرح تحول نظام سلامت است


تاریخ انتشار : 06 بهمن 1394 ساعت 18:28
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
رئیس چهارمین کنگره اخلاق پزشکی با بیان اینکه بحث اخلاق پزشکی یکی از بسته‌های طرح تحول نظام سلامت است بر لزوم بومی‌سازی این مبحث تاکید کرد.

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از ایسنا، محمدباقر لاریجانی در چهارمین همایش اخلاق پزشکی با مهم خواندن بحث اخلاق پزشکی گفت: «پزشکی از حرفه‌هایی است که دارای شرافت است؛ چراکه موضوع آن انسان است. اما در حوزه سلامت ما با تصمیمات مشکل مواجه هستیم و اگر بتوانیم با رویکرد اخلاق‌مدارانه پیش برویم، می‌توانیم موفقیت بیشتری داشته باشیم.»
لاریجانی با تاکید بر اهمیت رابطه میان پزشک و بیمار افزود: «فناوری‌های جدید موضوعات جدیدی را در اخلاق پزشکی ایجاد کرده‌اند و باید به حل آنها توجه کنیم. ما در برابر حق پزشکان حق بیماران را نیز داریم و تلفیق این دو نوعی قرارداد اجتماعی است که اگر به‌درستی انجام نشود به اعتماد بیماران و ارائه خدمات آسیب می‌رساند.»
لاریجانی ادامه داد: «برای نهادینه‌کردن اخلاق باید تلاش کرد. براین اساس برنامه‌ریزی راهبردی در شورای اخلاق پزشکی درحال انجام است و همچنین حدود 15سال قبل یک برنامه راهبردی در زمینه اخلاق پزشکی ایجاد شد که ثمرات زیادی دربر داشت. در سال گذشته این کار بازبینی شد و ما استراتژی‌های روشنی را برای 10 تا 15 سال آینده در زمینه اخلاق پزشکی پیش‌بینی کرده‌ایم.»
وی با بیان اینکه لازم است اخلاق پزشکی در کشور بومی شده و آن را متناسب با احکام اسلامی پیش بریم، گفت: «باید سیاست‌ها، ساختارها و منابع‌مان را در حوزه اخلاق پزشکی طراحی کرده و با مشارکت گروه‌های مختلف پزشکی آن را در آموزش عالی وارد کرده و در پژوهش‌هایمان استفاده کنیم. آموزش اخلاق پزشکی باید متناسب با متدهای نوین آموزشی سامان یابد و بتوانیم زیرساخت‌های اخلاق حرفه‌ای را در مراکز عالی سلامت سامان دهیم.»
لاریجانی تاکید کرد: «این برنامه راهبردی در شورای اخلاق پزشکی ایجاد شده و خواسته‌ای که در این شورا وجود دارد، این است که گروه‌های مختلف پزشکی بتوانند مسائل خود را مطرح کنند.»
رئیس چهارمین کنگره اخلاق پزشکی با بیان اینکه تحصیلات تکمیلی اخلاق پزشکی در PHD و دکترا تعریف شده است، گفت: «کارهای ایجاد اخلاق پزشکی در فلوشیپ نیز درحال انجام است. همچنین بحث اخلاق حرفه‌ای یکی از بسته‌های مهم در طرح تحول نظام سلامت است و امیدواریم بتوانیم آن را پیش ببریم.»


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه