سلامت و سبک زندگی

رئیس کل سازمان نظام پزشکی مطرح کرد:
اخلاق پزشکی فراتر از رابطه پزشک و بیمار است


تاریخ انتشار : 06 بهمن 1394 ساعت 17:45
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
رئیس کل سازمان نظام پزشکی کشور گفت: «اخلاق پزشکی فراتر از رابطه پزشک و بیمار است و همه جامعه را دربر می‌گیرد.»

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، علیرضا زالی در چهارمین کنگره سالانه اخلاق پزشکی ایران گفت: «اخلاق پزشکی یک بحث بسیار مهم و جدی در جامعه و یکی از دغدغه‌های سازمان نظام پزشکی است و ما در این زمینه به دنبال رعایت حقوق مراجعین و بیماران هستیم. البته باید توجه داشت که اخلاق پزشکی فراتر از رابطه پزشک و بیمار است و همه جامعه را دربر می‌گیرد. ما در پزشکی پیشرفت‌های بسیار زیادی داشتیم ولی باید توجه داشت که در مسئله اخلاق پزشکی تنها یک سازمان نمی‌تواند کارایی داشته باشد و همه افراد نخبه جامعه باید در کنار هم در این مورد مشورت کنند؛ تا به یک نتیجه خوب و عالی برسد.»
زالی با اشاره به گذشته تاریخی و دینی کشور ابراز داشت: «اگر ما به گذشته خود نگاه کنیم هم در دوران قبل از اسلام و هم در دوران پس از اسلام می‌بینیم که پزشکی یک شغل همراه با حکمت بوده یعنی این دو همواره در کنار هم بودند. از این‌رو ما باید از گذشته پرافتخارمان درس بگیریم.»
وی اضافه کرد: «کارهای زیادی در زمینه اخلاق پزشکی انجام شده است. به‌طور مثال ایجاد کمیته‌های اخلاق پزشکی، پژوهشکده‌های اخلاقی و ایجاد کمیته اخلاق برای پرستاران که از ارکان اصلی اخلاق پزشکی هستند، از نمونه اقدامات انجام شده است.»
زالی با اشاره به نقش رسانه‌ها در این حوزه تصریح کرد: «رسانه‌ها نیز باید به ما کمک کنند و از بزرگ‌نمایی مسائل کوچک و پیش‌پا افتاده بپرهیزند تا بتوانیم رابطه پزشک و بیمار را تلطیف کنیم تا به گروه پزشکی هجمه‌‌ای وارد نشود زیرا این یک بحث صنفی نیست بلکه یک معضل اجتماعی است.»
رئیس کل سازمان نظام پزشکی ادامه داد: «فرآیند خودپالایشی و الگوسازی از کسانی که در زمینه اخلاق پزشکی پیشرو بودند می‌تواند به این موضوع بسیار کمک کنند.»


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه