سلامت و سبک زندگی

رئیس انجمن طب فیزیکی و توانبخشی عنوان کرد:
کمبود 2هزار و 500 تخت بیمارستانی توانبخشی در کشور


تاریخ انتشار : 06 بهمن 1394 ساعت 14:28
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
رئیس انجمن طب فیزیکی و توانبخشی گفت: «درحال حاضر برای اینکه از دنیا عقب نمانیم به 2هزار و 500تخت بستری توانبخشی نیاز داریم.»

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، منصور رایگانی در نشست خبری نوزدهمین کنگره سالیانه طب فیزیکی،‌ توانبخشی و الکترودیاگنوز بیان کرد: «خدمات این رشته روی 3خدمت متمرکز شده است. این خدمات عبارتنداز انجام و ارائه خدمات طبیعی، مانند: تجویز ورزش و هدایت بیمار بر نحوه درست به کارگیری اندام‌ها، درمان‌های کم‌هزینه، و درمان‌های کمتر‌ تهاجمی.»
رایگانی با اشاره به اینکه جامعه ما به خدمات توانبخشی در همه سنین نیاز دارند، عنوان کرد: «باتوجه به اینکه درحال حاضر افراد بیشتر زنده می‌مانند به ازای آن بیشتر سالمند هم می‌شوند ازطرفی حوادث و بیماری‌ها نیز بیشتر می‌شود، بنابراین توانبخشی نیاز امروز و ضرورت فردا است.»
رایگانی درخصوص معضلات این حوزه گفت: «درحال حاضر عدم تبیین و استقرار بخش‌های بستری در اکثر مراکز بیمارستان و آموزش کشور ازجمله معضلات است.»
وی با بیان اینکه کشور ما ازنظر شاخص بخش‌های بستری توانبخشی بسیار پایین‌تر از سایر کشورها اظهار کرد: «در کشورهایی مثل ژاپن،‌ 100هزار تخت بستری توانبخشی وجود دارد، البته درحال حاضر خدمات را درحد توان ارائه می‌دهیم اما این خدمات به‌صورت زنجیره کامل نیستند .»
رئیس انجمن طب فیزیکی و توانبخشی درمورد تاثیر طرح تحول سلامت بر این رشته اذعان کرد: «خوشبختانه دیدگاه‌ها تغییر پیدا کرده است، طرح تحول سلامت باعث شد تا مردم از خدمات این رشته بهره‌مند شوند.»
وی اضافه کرد: «هم‌اکنون 450پزشک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی، 7دوره دستیاری و صد رزیدنت درحال تحصیل داریم. علاوه بر این دوره فلوشیپ ضایعات نخاعی و ستون فقرات را راه‌اندازی خواهیم کرد.»
رایگانی خاطر نشان کرد: «اکنون کمتر از 20تخت توانبخشی داریم که اکثر آنها در تهران هستند البته تخت توانبخشی شامل چرخه متخصص طب فیزیکی توانبخشی، پرستار، فیزیوتراپ و . . . می‌باشد. بنابراین برای اینکه از قافله دنیا عقب نمانیم به 2هزار و 500 تخت بستری توانبخشی احتیاج داریم.»


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه