اخبار ایران و جهان

سازمان جهانی بهداشت: واکسیناسیون مننژیت باید روتین شود

تاریخ انتشار : 20 آبان 1394 ساعت 01:57
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
سازمان جهانی بهداشت هشدار داد، گرچه مننژیت A در آفریقا ریشه‌کن شده است، اما اگر کشورها نتوانند یک واکسن راهگشا بر ضد مننژیت را در برنامه ایمن‌سازی روتین خود وارد کنند، ممکن است این بیماری بازگشتی فاجعه‌بار پیدا کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه کارزارهای ایمن‌سازی با استفاده از واکسن راهگشای من‌آفری‌واک ((MenAfriVac از پنج سال پیش در به‌اصطلاح کمربند مننژیت آفریقا- که پهنای این قاره را از سنگال تا اتیوپی در برمی‌گیرد- از پنج سال پیش شروع شد.

سازمان جهانی بهداشت می‌گوید در حال حاضر این بیماری به‌جز این منطقه از سایر نقاط آفریقا زدوده شده و «موفقیتی خیره‌کننده» به‌دست‌آمده است.

اما این سازمان همچنین به یک بررسی مدل‌سازی اشاره‌کرده است که نشان می‌دهد که اگر ایمن‌سازی پس از کارزارهای واکسیناسیون بزرگ یک‌باره متوقف شود، کشورها باید انتظار «بازگشت مجدد مصیبت‌بار» بیماری تا سال 2030 را داشته باشند.

ژان- ماری اکوو- بل، رئیس بخش واکسیناسیون این سازمان، در بیانیه‌ای گفت: «دستاوردهای تاثیرگذار ما بر ضد مننژیت A از طریق کارزارهای عمومی واکسیناسیون به خطر خواهند افتاد، مگر اینکه کشورها میزان بالای ایمن یدر برابر این بیماری را با تلفیق واکسن مننژیت A در برنامه‌های ایمن‌سازی روتین کودکان حفظ کنند.»

من‌آفری‌واک در پاسخ به درخواست وزیران بهداشت آفریقا پس از شیوع مننژیت در سال 1996 که به عفونت بیش از 250000 نفر و مرگ بیش از 25000 نفر در فقط چند ماه انجامید، ساخته شد.

پروژه واکسن مننژیت- با همکاری سازمان جهانی بهداشت و سازمان غیرانتفاعی آمریکایی PATH و با حمایت مالی بنیاد بیل و ملیندا گیتس- به واکسیناسیون بیش از 237 میلیون نفر در سنین یک تا 29 در 16 کشور از 26 کشور کمربند مننژیت یاری رسانده است.

به گفته سازمان جهانی بهداشت تا سال 2013 فقط چهار مورد ثابت‌شده آزمایشگاهی مننژیت A در همه این 26 کشور گزارش شده است.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه