سلامت و سبک زندگی

نایب رئیس سابق انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی:
آزمایشگاه‌ها به مرز ورشکستگی رسیده‌اند


تاریخ انتشار : 03 آذر 1394 ساعت 12:24
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
نایب رئیس سابق انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی، با انتقاد از تاخیر ۸ماهه تامین اجتماعی در پرداخت مطالبات آزمایشگاه‌های تشخیص طبی، اظهارداشت: «جامعه آزمایشگاهی کشور به مرز ورشکستگی رسیده است.

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از مهر، دکتر میرمجید مصلایی اظهارداشت: «در آبان سال گذشته و به‌دنبال اجرای طرح تحول سلامت، وزارت بهداشت نسبت به قیمت‌گذاری خدمات پزشکی براساس ضریب Kاقدام کرد که بر همین اساس تعرفه آزمایشگاه‌های تشخیص طبی در بخش‌دولتی ۸۸۰۰تومان و در بخش‌خصوصی ۲۰هزار تومان تعیین گردید.»
مصلایی با بیان اینکه تعرفه خدمات آزمایشگاهی بدون هیچ مشکلی اجرایی شد، افزود: «متاسفانه به‌رغم ابلاغ این تعرفه‌ها ازسوی معاون اول رئیس‌جمهوری، وزارت بهداشت از اجرای تعرفه‌های خدمات پاراکلینیک در بخش‌خصوصی جلوگیری کرد. بنابراین اقدام وزارت بهداشت در جلوگیری از اجرای تعرفه ۲۰هزار تومانی در آزمایشگاه‌های خصوصی باعث شد سهم پرداختی بیماران در این بخش ۱۵درصد کاهش یابد و در مقابل سهم بیمه‌ها افزایش پیدا کرد. ازسوی دیگر، حجم صندوق نقدی آزمایشگاه‌های خصوصی نیز به‌دلیل کم شدن سهم فرانشیز پرداختی در خدمات پاراکلینیک کاهش یافت.»
نایب رئیس سابق انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی با انتقاد از اینکه توقف اجرای تعرفه ۲۰هزار تومانی بدون هیچ سند و استدلالی ازسوی وزارت بهداشت اعمال شد، گفت: «قرار شد از اول فروردین۹۴ تعرفه ۲۰هزار تومانی برای آزمایشگاه‌های خصوصی اجرایی شود که متاسفانه دوباره این اتفاق نیفتاد و اجرای آن به اول خرداد۹۴ رسید. بنابراین انتظار می‌رفت که از اول خرداد۹۴ تعرفه ۲۰هزار تومانی اجرایی شود، اما متاسفانه این عدد را به ۱۷هزار تومان کاهش دادند. یعنی شاهد کاهش ۱۵درصدی در تعرفه، آن‌هم ۲ماه بعد از آغاز سال بودیم.»
نایب رئیس سابق انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی با تاکید بر اینکه روز گذشته(دوم آذر)، سهم فروردین تنها تعدادی از آزمایشگاه ها پرداخت شده است، افزود: این پرداخت با ۸ ماه تاخیر صورت گرفته است. در حالی که طبق قانون خود بیمه ها، می بایست ۷۰ درصد سهم پرداختی مراکز آزمایشگاهی در همان روز تحویل اسناد اجرا شود و ۳۰ درصد باقی مانده نیز حداکثر ۲ ماه پرداخت شود.
مصلایی با اشاره به فشارهایی که متوجه آزمایشگاه‌های بخش‌خصوصی است، افزود: «تصمیمات خلق‌الساعه باعش شده تا آزمایشگاه‌ها به مرز ورشکستگی برسند و هر روز شاهد اخباری هستیم که آزمایشگاه‌ها تجهیزات خود را حراج کرده و یا قصد واگذاری آزمایشگاه را دارند.»


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه