سلامت و سبک زندگی

معاون بهداشت وزارت بهداشت هشدار داد:
نبود عزم ملی برای مالیات بر سیگار


تاریخ انتشار : 06 دی 1394 ساعت 12:25
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
معاون بهداشت وزیر بهداشت با ابراز نارضایتی از نبود عزمی ملی در بحث مالیات بر سیگار اظهار کرد: «سود این قضیه اجازه نمی‌دهد که جلوی مرگ و میر مردم گرفته شود.»

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از ایسنا، علی‌اکبر سیاری در حاشیه همایش تغذیه سالم درخصوص مالیات سیگار گفت: «عزم قوی در کشور برای حل این مسئله وجود ندارد. با اینکه اعلام شده 60 تا 63 میلیارد نخ سیگار به‌طور سالانه در کشور مصرف می‌شود و هر یک میلیون نخ نیز باعث بروز یک مرگ می‌شود، اما عده‌ای به‌خاطر منافع اقتصادی خود مثل تجار، دلالان، قاچاقچیان حاضر به رفع این مسئله نیستند. 30درصد مصرف سیگار کشور ازطریق قاچاق است و بخشی از آن هم تولید داخل است.»
سیاری افزود: «سیگار باعث مرگ زودرس، سرطان، اعتیاد و افزایش آسیب‌های اجتماعی است. تنها واردکنندگان،‌ دلالان و تولید کنندگان از آن سود می‌برند و نمی‌گذارند که تعرفه آن اصلاح شود.»
سیاری با بیان اینکه اگر قیمت سیگار به میزان خرده‌فروشی آن افزایش یابد، مصرف آن به مراتب کاهش پیدا می‌کند، اضافه کرد: «درحال حاضر سن مصرف سیگار کاهش پیدا کرده، اما نرخ آن افزایش یافته است. بالاترین حاشیه سود در کشور به دخانیات تعلق دارد. وزارت بهداشت ثابت کرده است که به قلیان‌ها، مواد روان‌گردان و مخدر افزوده می‌شود. گزارش افزوده شدن این مواد به قلیان‌ها توسط اورژانس‌ها و همچنین بررسی مشترک ما با قوه قضاییه صحت آن را تایید کرده است.»
سیاری تاکید کرد: «سود این قضیه اجازه نمی‌دهد که جلوی مرگ و میر مردم گرفته شود. ما هر زمان که این مسئله را مطرح کرده‌ایم عده‌ای گفته‌اند که میزان قاچاق افزایش پیدا می‌کند. باید بررسی شود که چگونه ممکن است هزار تریلی قاچاق سیگار در کشور تردد می‌کنند.»


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه