تیتر ۱ / نظام سلامت

رئیس جمعیت هلال‌احمر خبر داد:
اجرای طرح سلامت‌یار در 10 بیمارستان کشور


تاریخ انتشار : 30 آذر 1394 ساعت 14:16
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
رئیس جمعیت هلال‌احمر به طرح سلامت‌یار به منظور فعالیت داوطلبان در مراکز درمانی اشاره کردو گفت: « به پیشنهاد معاون درمان وزارت بهداشت 10 بیمارستان بزرگ کشور به منظور اجرای این طرح انتخاب شده‌اند تا به عنوان خط‌‌شکن آغازگر طرح سلامت‌یار باشند.»

سیدامیرمحسن ضیایی، رئیس جمعیت هلال‌احمر در همایش آیین نکوداشت خدمات داوطلبان و واقفین برتر کشور که در تالار اندیشه برگزار شد با بیان اینکه امروزه دولت‌ها به شدت به دنبال گسترش خدمات داوطلبانه هستند، گفت: «خدمات داوطلبانه از نظر اجتماعی مزایای بسیارزیادی دارد که باعث ارتقای سلامت، افزایش ظرفیت اجتماعی، کاهش آسیب‌های اجتماعی،همبستگی اجتماعی و افزایش محبت و نوع‌دوستی در جامعه می‌شود.»
رئیس جمعیت هلال‌احمر با تاکید بر اینکه خدمات داوطلبانه، تاثیرات اقتصادی مهمی نیز در پی دارد، افزود: «در سال 2011 در 37 کشور، 140 میلیون نفر در فعالیت‌های داوطلبانه شرکت کرده‌‌اند. همچنین در کشوری مثل آمریکا در یک سال 400 میلیارد دلار خدمات اجتماعی داوطلبانه ارائه شده است. مهم این است که این خدمات در بستر مناسب ارائه شود و در این صورت است که می‌توانیم شاهد تاثیرات بزرگ باشیم.»
وی افزایش سلامت معنوی و مهارت‌های زندگی را از دیگر مزایای خدمات داوطلبانه عنوان کرد و گفت: « جمعیت هلال‌احمر سازمان داوطلبانه است. امروز بزرگترین شبکه داوطلبانه جهان در صلیب سرخ و هلال احمر قرار دارد. در کشور ما نیز این موضوع بیش از 90 سال قدمت دارد و تعداد زیادی از داوطلبان شب و روز در حال فعالیت در هلال‌احمر هستند. در واقع باید گفت که قلب جمعیت هلال‌احمر خدمات داوطلبانه است.»
ضیایی تاکید کرد: «خدمات داوطلبان خدمات مردم عادی است که کارهای غیرعادی و بزرگ انجام می‌دهند که این مهم معجزه حضور مردم است. اگر بتوانیم بستری را آماده کنیم که جامعه را به سمت خدمات داوطلبانه هدایت کنیم مردم در هر بخشی می‌توانند کمک بسیاری انجام دهند.»
وی به رونمایی از طرح سلامت‌یار به منظور فعالیت داوطلبان در مراکز درمانی اشاره کردوگفت: «بیمارستان‌ها محلی است که خدمت زیادی به مردم دردمند به طور 24 ساعته ارائه می‌دهند. پرسنل بیمارستان‌ها فعالیت‌ زیادی باید انجام دهند و این در حالی است که بیمار نیاز به خدمات متعددی دارد. ولی با این حال نیازهایی نیز وجود دارد که لزوما در حیطه کادر رسمی درمان نیست در حالی که ارائه آن بسیار حائز اهمیت است.»
رئیس جمعیت هلال‌احمر ادامه داد: «در نقاط مختلف جهان داوطلبان در مراکز درمانی حضور می یابند و فعالیت‌های تعریف شده‌ای را به بیماران ارائه می‌دهند. به پیشنهاد معاون درمان وزارت بهداشت 10 بیمارستان بزرگ کشور به صورت پایلوت انتخاب شده‌اند که به عنوان خط‌‌شکن آغازگر طرح سلامت‌یار باشند.»
ضایی گفت: «داوطلبان طی آموزش چند هفته‌ای به مراکز درمانی معرفی می‌شوند و محلی در بیمارستان‌ها به این افراد اختصاص داده می‌شود. این داوطلبان در هماهنگی کامل با مدیریت بیمارستان خدمات کاملا تعریف شده‌ای را در بخش‌های تعریف شده به بیماران ارائه خواهند داد. البته در این میان حجم خدمات مهم نیست چرا که بیمار دردمند و نیازمند مراقبت‌های مهربانانه است.لذا امیدواریم در ماه آینده عملیات اجرایی این طرح را شروع کنیم و به سرعت در تمام مراکز درمانی دولتی توسعه دهیم.»
در ادامه این همایش با حضور وزیر بهداشت تفاهم‌نامه طرح سلامت‌یار توسط وزیر بهداشت و رییس جمعیت هلال‌احمر به امضاء طرفین رسید و رونمایی شد.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه