تیتر ۱ / دارو و تجهیزات پزشکی

رئیس فراکسیون غذا و داروی مجلس:
ثابت نگه‌داشتن قیمت دارو خطرناک است


تاریخ انتشار : 29 بهمن 1397 ساعت 13:22
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
رئیس فراکسیون غذا و داروی مجلس با تاکید بر اینکه اصرار بر توقف و ثابت ماندن قیمت داروها خطرناک است، گفت: «با توجه به شرایط فعلی دولت باید سالانه قیمت داروها را به میزان ثابت اضافه کند و درعین‌حال یارانه‌ای به بخش دارو اختصاص دهد تا به مردم فشار مضاعف وارد نشود.»

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از ایسنا، همایون هاشمی در مورد افزایش قیمت دارو گفت: «قیمت‌گذاری دارو به کار کارشناسی نیاز دارد، هزینه‌های تمام‌شده دارو در دو بخش هزینه مواد اولیه و هزینه‌های دیگری همچون بسته‌بندی و توزیع دارو می‌گنجد.»
وی افزود: «از طرف دیگر در نظام توزیع دارو قسمت سه‌گانه وجود دارد که بخشی از آن سودی مشخص را برای تولیدکنندگان و واردکنندگان و داروخانه‌ها لحاظ می‌کند. لذا اگر قیمت دارو بر اساس تورم و سایر مولفه‌های اثرگذار در حوزه دارو افزایش پیدا نکند قطعاً یکی از این بخش‌ها ضرر مضاعف خواهد کرد.»
این عضو کمیسیون بهداشت مجلس خاطرنشان کرد: «کشورها وقتی دچار تورم مضاعف و غیرقابل‌جبران می‌شوند برای حل مشکل یارانه در نظر می‌گیرند. بارها به سازمان غذا و دارو پیشنهاد کردم که در تعیین قیمت دارو کار مثلثی بین حاکمیت، مصرف‌کننده و تولیدگر و توزیع‌گر انجام دهد تا در نهایت قیمتی تعیین شود که به نفع مردم و صاحبان صنعت دارو باشد.»
هاشمی با بیان اینکه اصرار بر توقف و ثابت ماندن قیمت دارو بدون در نظر گرفتن سایر مولفه‌ها می‌تواند خطرناک باشد، گفت: «این روش بر روی انگیزه تولیدکنندگان و واردکنندگان تاثیر گذاشته و در نهایت به مردم آسیب وارد می‌کند. دولت می‌تواند ضمن تشدید نظارت بر عرضه دارو، یارانه مستقیم برای صنعت دارو در نظر گیرد تا قیمت‌ها افزایش شدید نداشته باشد. از آن طرف هم می‌تواند تکالیفی برای بیمه‌ها لحاظ کند که مطالبات بیمه‌ها به وقتش پرداخت شده و بیمه‌ها تعهداتشان را به بیمه‌گذاران انجام دهند.»
رئیس فراکسیون غذا و داروی مجلس در پایان گفت: «دولت باید سالانه میزانی را برای افزایش قیمت دارو در نظر گیرد و درعین‌حال برای جلوگیری از افزایش بیش‌ازحد، یارانه‌ای به تولیدکنندگان دارو بدهد. چون مردم توان پرداخت مضاعف را در حوزه دارو ندارند و دولت باید با دادن یارانه جبران کند.»


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه