دارو و تجهیزات پزشکی

مدیرکل امور فراورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو خبر داد
رشد ۵ برابری صدور مجوز فراورده‌های طبیعی


تاریخ انتشار : 20 دی 1397 ساعت 12:09
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
مدیرکل امور فراورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو گفت: تعداد مجوزهای فراورده‌های طبیعی با رشد ۵ برابری از سال ۸۷ به ۲۴۱۶ مورد رسیده است.


به گزارش سپیدآنلاین، مهناز خانوی با اشاره به اینکه تعداد مجوز فراورده‌های طبیعی از سال ۱۳۸۷ تا سال ۹۶ بیش از ۵ برابر رشد داشته است، گفت: در حال حاضر تعداد مجوزهای فراورده‌های طبیعی به ۲۴۱۶ مورد می‌رسد همچنین صدور مجوز تولید فرآورده‌های سنتی از سال ۸۶ آغاز شده و به ۱۰۲۵ مورد رسیده است.

وی با اشاره به مهم‌ترین موانع توسعه تولید داروهای گیاهی در کشور تصریح کرد: یکی از موانع تولید داروی طبیعی، برداشت بی‌رویه از منابع طبیعی همچنین جمع‌آوری گیاهان از منابع توسط افراد غیرمتخصص است که امکان تقلب و آلودگی‌ها را افزایش می‌دهد. دخالت افراد غیرمتخصص و ‌تعریف نشدن شرح وظایف و اختیارات این افراد نیز از معضلات این بخش است.

به گفته مدیرکل فراورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو نبود اطلاع دقیق از وضعیت موجود بازار و سهم داروهای گیاهی و طب ایرانی، پوشش گیاهی و ظرفیت خالی مناطق مختلف برای کشت گیاهان دارویی،‌ بی‌اطلاعی از میزان نیاز شرکت‌ها به گیاهان دارویی به‌منظور برنامه‌ریزی برای توسعه و کشت آن‌ها و کمبود نیروی متخصص (پزشک و داروساز) مطلع به رشته‌های فارماکوگنوزی و داروسازی طب ایرانی از نقاط ضعف در حوزه فراورده‌های طبیعی و گیاهی است.

وی با تاکید بر لزوم حمایت دولت از بخش خصوصی نوپا در تولید فراورده‌های طبیعی و گیاهی اظهارکرد: تعداد داروهای طبیعی و سنتی بیشتری باید تحت پوشش بیمه قرار گیرند، همچنین لازم است از دانش تولید تخصصی فرآورده‌های طبیعی و سنتی حمایت‌ شود تا کیفیت این داروها هم بهبود یابند.

بیشترین تمرکز و حجم داروهای گیاهی روی سرماخوردگی است

خانوی با بیان اینکه ۵۴ دسته از بیماری‌ها دارای داروی گیاهی هستند،اظهارکرد: بیشترین تمرکز و حجم داروهای گیاهی روی سرماخوردگی و بیماری‌های تنفسی، گوارشی و آرام‌بخش‌هاست. بیش از ۱۰۸۷ فراورده دارای مجوز است و بیش از ۲۰۰۰ فرآورده ارزش تولید دارند، رای مثبت برای تولید گرفته‌اند ولی این موارد هنوز به تولید نرسیده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: داروهای سنتی حدود ۳۹ دسته بیماری را تحت پوشش ‌می‌دهند که در این حوزه بیش از ۶۰۰ فرآورده دارای مجوز و به بیش از۴۰۰ مورد هم‌ رای مثبت داده‌ شده است و امیدواریم به تولید برسند.

مدیرکل فراورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو افزود: در مقطعی از تولید این داروها حمایت می‌شد زیرا سیاست سازمان، تولید داروهای طبیعی بود که بتوانند جایگاه آن را تثبیت کنند بنابراین به‌طور منطقی شرکت‌ها در این حوزه سرمایه‌گذاری و تولید را بیشتر می‌کردند اما اکنون این مسئله جزو سیاست‌های حمایتی ما نیست و پیشنهاد می‌کنیم تولیدکنندگان به سمت فرآورده‌های جدید بروند و بازار رقابت را از فراورده‌های مشابه پُر نکنند. در غیر این صورت با افت کیفیت و افت خدمات روبرو می‌شوند.

فراورده‌های طبیعی و گیاهی تولید داخل قابل رقابت با نمونه‌های خارجی است

به گزارش وبدا، وی در پایان با اشاره به چگونگی نظارت سازمان غذا و دارو بر فراورده‌های طبیعی و گیاهی تصریح کرد: نظارت‌هایی که (قبل از تولید و در طول خط تولید) بر کیفیت و اثر فرآورده وجود دارد مطابق با استانداردهای جهانی است و از این نظر فراورده‌های تولیدی، کاملاً قابل‌رقابت با سایر کشورها هستند همچنین گواهی صادرات برای ۲۳۰ قلم از فرآورده‌های طبیعی و داروهای گیاهی صادرشده است.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه