نظام سلامت

معاون درمان وزارت بهداشت خبر داد
استقرار نظام ارجاع در 10 دانشگاه کشور


تاریخ انتشار : 15 دی 1397 ساعت 16:08
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
معاون درمان وزارت بهداشت، گفت: برای اولین بار در کشور براساس تخت، تخصص و تجهیزات سرمایه ‌ای و به تفکیک بیمارستان و شهرستان، سطح ‌بندی خدمات انجام شده و نیازمندی‌ های توسعه ‌ای خدمات درمانی تا سال 1404 تدوین شده است.

به گزارش سپیدآنلاین، قاسم جان بابایی درخصوص اقدامات معاونت درمان وزارت بهداشت در راستای سامان‌ دهی ارائه خدمات سلامت، گفت: در راستای اجرای بند "ث و ج" ماده 74 قانون برنامه ششم توسعه کشور و بند "ب" تبصره 17 قانون بودجه سال 1397 کل کشور، مبنی بر اجازه تجویز خدمات و انجام خرید راهبردی سازمان های بیمه گر براساس دستورالعمل ها و راهنماهای بالینی توسط وزارت بهداشت در چارچوب علمی و مبتنی بر شواهد و تعامل با ذینفعان، امکانات لازم جهت ارائه راهنماهای بالینی، استانداردها و پروتکل های منطقی خدمات (خدمت، پاراکلینیک، آزمایشگاه و تصویربرداری)، مراقبت ها، داروها و کالاهای سلامت براساس اولویت ها و معیارهای مصوب وزارت بهداشت و سازمان های بیمه گر تدوین شد. 

وی افزود: برای تدوین این محصولات از 42 گروه تخصصی شامل اساتید معتمد، بوردهای تخصصی و انجمن های علمی و تخصصی دعوت شده که نتایج آن تدوین 507 محصول دانشی (تعیین سقف برای 239 خدمت پر تواتر، سطح بندی 130 داروی آنتی بیوتیک، 54 راهنمای تجویز و 84 استاندارد خدمت) بوده است. از سوی دیگر خرید راهبردی این محصولات دانشی به منظور هماهنگ‌ سازی سازمان‌های بیمه‌ گر پایه و همچنین خرید این سازمان‌ها براساس مبانی علمی، شواهد و تعامل با ذینفعان برای تمام محصولات دانشی که ظرف دو سال اخیر تهیه شده براساس بند «الف» ماده 72 قانون برنامه ششم، ابلاغ شده است. 

معاون درمان وزارت بهداشت درخصوص تدوین سند درمان کشور، تصریح کرد: براساس بند «الف» ماده 72 قانون برنامه ششم هرگونه خرید و ارائه خدمت باید بر اساس سطح ‌بندی خدمات انجام شود. سند درمان کشور که به تصویب سازمان برنامه و بودجه رسیده است شامل دو بخش سطح بندی تخت و بیمارستان است. با تدوین سند سطح‌ بندی بیمارستان‌ها، مشخص می‌شود که هر بیمارستان براساس شاخص‌های جمعیتی، بیمارپذیری، اشغال تخت، نیازمندی و موقعیت جغرافیایی مشمول ارائه چه تخصص‌هایی است. براساس این سطح‌بندی علاوه بر تعیین تعداد و نوع تخت، به جزئیات تجهیزات سرمایه ‌ای و نیازمندی‌های پرسنلی و تخصصی تمام بیمارستان‌های کشور توجه شده است. 

جان بابائی خاطرنشان کرد: برای اولین بار در کشور براساس تخت، تخصص و تجهیزات سرمایه‌ای و به تفکیک بیمارستان و شهرستان سطح‌بندی خدمات انجام شده است و نیازمندی‌های توسعه ‌ای خدمات درمان تا سال 1404 تدوین شده است، یکی از اقدامات مهم در راستای مدیریت منابع و مصارف و دسترسی عادلانه به خدمات سلامت، اجرای استحقاق سنجی است. استحقاق سنجی خدمات بستری همچون کشورهای پیشرفته در تمامی بیمارستان های وابسته به وزارت بهداشت مستقر و اجرایی شده است. استحقاق سنجی خدمات سرپایی نیز تا پایان سال جاری در تمامی این بیمارستان ها اجرا خواهد شد. 

وی در پایان خاطرنشان کرد: گام اول در اجرای نظام ارجاع، تدوین سند سطح بندی درمان و نقشه ارجاع است. براساس لایه ‌بندی و سند سطح بندی درمان، در 10 دانشگاه منتخب، نقشه ارجاع به تفکیک بیمارستان و بیماری استخراج شده است. بر این اساس، مسیر حرکت بیمار و مدیریت ارجاع از سطح یک و مراکز بهداشتی تا بیمارستان فوق تخصصی طراحی و تعیین شده است. نکته قابل توجه اینکه تمامی ارجاعات در این نظام در بستر الکترونیک و مبتنی بر پرونده الکترونیک بیمار انجام می‌ شود.
همچنین سامانه نوبت‌گیری و نوبت ‌دهی در کل کشور اجرا شده است تا پزشک بتواند ارجاع بیمار را در سطوح بالاتر مدیریت کند. اجرای سامانه استحقاق‌سنجی هویتی در تمام بیمارستان‌های دانشگاهی برای بیمه ‌های پایه و تکمیلی و سامانه نوبت‌دهی کشوری و اجرای نوبت‎دهی کاملا الکترونیکی در دانشگاه‌های ارجاع، از دیگر اقدامات در این راستا است.
وبدا


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه