دارو و تجهیزات پزشکی

مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت اعلام کرد
شفاف سازی قیمت گذاری در تجهیزات پزشکی


تاریخ انتشار : 11 دی 1397 ساعت 15:08
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت گفت: طرح تحول سلامت علاوه بر اینکه قیمت‌گذاری تجهیزات پزشکی را شفاف کرد، مساله ارجاع بیماران به خارج از بیمارستان برای تهیه تجهیزات و ملزومات پزشکی را حل کرد.

به گزارش سپیدآنلاین، رضا مسائلی با اشاره به برخی اقدامات انجام شده در حوزه تجهیزات پزشکی با اجرای طرح تحول نظام سلامت، گفت: دکتر هاشمی با درک صحیحی که از حوزه تجهیزات پزشکی در ارائه خدمات سلامت داشت، جایگاه این حوزه را به درستی شناسایی کرد و تجهیزات پزشکی را در موقعیت واقعی خود قرار داد.

وی افزود: تا قبل از اجرای طرح تحول نظام سلامت، کلیدواژه مستقلی با عنوان تجهیزات پزشکی در ادبیات حوزه سلامت و حتی در میان مقامات عالی رتبه کشور جایگاهی نداشت و رسمیتش را از حوزه دارو می گرفت،
با اقدامات انجام شده در طرح تحول سلامت، حوزه تجهیزات پزشکی هویتی مستقل به خود گرفت. برای مثال، دکتر هاشمی با جدیت به مساله ارجاع بیماران به خارج از بیمارستان برای تهیه دارو و تجهیزات پزشکی پرداخت و این کار را ممنوع اعلام کردند.

مدیر کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت در ادامه گفت: مقام معظم رهبری همواره اعلام کردند که بیمار نباید رنجی جز رنج بیماری داشته باشد، بر همین اساس در طرح تحول نظام سلامت موضوع ارجاع بیماران به خارج از بیمارستان برای تهیه دارو و تجهیزات پزشکی برای همیشه حل شد.

مسائلی اضافه کرد: پیش از آن، ارجاع بیماران به خارج از بیمارستان برای تهیه دارو و تجهیزات پزشکی مورد نیازشان به ادبیاتی رایج در حوزه سلامت تبدیل شده بود اما با همت دکتر هاشمی این ادبیات تغییر کرد.
در گذشته شاهد بودیم که همراهان بیمار باید برای تهیه تجهیزات و ملزومات پزشکی مورد نیازشان به خارج از بیمارستان ارجاع داده شوند و سودجویان هم به‌راحتی از نیاز و دردمندی بیماران سوء استفاده می کردند اما امروز دیگر چنین معضلی در بیمارستان‌های کشور وجود ندارد و حکایت ارجاع بیماران به خارج از بیمارستان تمام شد.

وی تصریح کرد: نامه وزیر بهداشت به معاون اول رییس جمهوری درباره ضرورت لحاظ کردن ملزومات پزشکی و مواد اولیه آن به عنوان کالاهای استراتژیک بود، چنین اقدامی نشان از نگاه درست و به جای وزارت بهداشت به حوزه حساس تجهیزات پزشکی دارد.

مشاور وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: برای نخستین بار بودجه دو بخش دارو و تجهیزات پزشکی به‌طور مستقل نشان دار شده است، در نظر گرفته شدن سهم‌های مساوی از اعتبار ۵۰۰ میلیون دلاری صندوق توسعه ملی به دو حوزه دارو و تجهیزات پزشکی نشان از اهمیت جایگاه تجهیزات پزشکی در وزارت بهداشت است

مسائلی در ادامه به فرآیند قیمت‌گذاری تجهیزات و ملزومات پزشکی طی سال‌های اخیر اشاره و تصریح کرد: با اجرای طرح تحول نظام سلامت، اقدام مهم دیگر در حوزه تجهیزات پزشکی، قیمت‌گذاری شفاف تجهیزات و ملزومات پزشکی بود. از آنجایی که بعد از طرح تحول نظام سلامت مراکز درمانی ملزم به خریداری اقلام به پزشکی مورد نیازشان بودند، باید قیمت‌ها در این حوزه شفاف می‌شد. بر همین اساس قیمت‌گذاری تجهیزات پزشکی برای اولین بار اتفاق افتاد و کارشناسان تجهیزات پزشکی شروع به بررسی قیمت‌های کالاها و تجهیزات پزشکی مورد نیاز مراکز درمانی کردند.

وی ادامه داد: در همین راستا سایت IMED.IR هم به عنوان رفرنس قیمت‌ها قرار گرفت تا بیماران دیگر به خارج از بیمارستان ارجاع داده نشوند بنابراین با استفاده از کارشناسی تخصصی کارشناسان تجهیزات پزشکی، قیمت‌های تجهیزات و ملزومات پزشکی بررسی شد و این قیمت‌ها در سایت اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت قرار گرفت.

مشاور وزیر بهداشت در پایان با بیان اینکه بر همین اساس قیمت تجهیزات پزشکی به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش یافت، گفت: در این فرآیند ۲۷ هزار قلم ملزومات پزشکی روی سایت اداره کل تجهیزات پزشکی، قیمت‌گذاری شد و مرجع مراکز درمانی سراسر کشور قرار گرفت تا در خریدهایشان این قیمت‌های کارشناسی شده را مبنای کار خود قرار دهند. این اقدامات باعث شد که هزینه‌های سلامت به‌طور قابل ملاحظه‌ای کاهش یابند.
ایسنا


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه