نظام سلامت

معاون وزیر بهداشت:
آدرس غلط دادن و حمله به وزیر بهداشت مشکلات حوزه سلامت را تشدید میکند


تاریخ انتشار : 09 دی 1397 ساعت 14:48
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
معاون کل وزارت بهداشت ضمن تشریح وضعیت این وزارتخانه در لایحه بودجه ۹۸، در پاسخ به برخی اظهارات مطرح درباره بودجه این وزارتخانه در طول اجرای طرح تحول نظام سلامت، گفت: با آدرس غلط دادن و حمله به خدمتگزاران مردم در حوزه سلامت، هیچ مشکلی حل نخواهد شد و تکیه بر بعضی اطلاعات اشتباه و وابستگی‌های شخصی، مشکلات حوزه سلامت را تشدید می‌کند.  

به گزارش سپیدآنلاین، ایرج حریرچی:با اشاره به وضعیت بودجه‌ای این وزارتخانه در لایحه بودجه ۹۸ گفت: سهم وزارت بهداشت با احتساب درآمد عمومی و اختصاصی و تملک دارایی و هدفمندی یارانه‌ها و ۱% ارزش افزوده و بیمه سلامت برابر ۵.۱% از بودجه ۱۷۰۳ هزار میلیارد تومانی لایحه بودجه سال بعد است و رشد کل بودجه هزینه‌ایی وزارت بهداشت در لایحه ۹۸ نسبت به سال ۹۷ برابر ۸% است.

وی با اشاره به میزان اولویت اعتبارات حوزه سلامت در بودجه کل کشور گفت: با این که نسبت به سال‌های قبل از طرح تحول وضعیت بهتر شده است، ولی تا رسیدن به وضعیت کف مطلوب راه درازی در پیش داریم و در مقایسه با اکثر کشورهای جهان و منطقه وضعیت نامساعدی هنوز حاکم است.

حریرچی در ادامه افزود: مجموع دولت و بیمه‌های پایه حدود ۵۲% از کل هزینه‌های سلامت و پرداختی از جیب ۳۵.۲% و بیمه‌های تکمیلی و خیریه و ... بقیه هزینه‌های سلامت را تامین می‌کنند.

معاون کل وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی در مورد بیشتر بودن بودجه دولتی سلامت از بسیاری از کشورها، گفت: متوسط پرداختی از جیب در کل کشورها ۲۴% است و معمولا سهم دولت و بیمه‌ها از هزینه‌های سلامت بین ۶۵ تا ۷۰% است و این به وضوح نشان می‌دهد که ایران از لحاظ شاخص‌های سهم دولت و بیمه‌ها از هزینه‌های سلامت در مقایسه با دیگر کشورها هنوز دچار وضعیت نامناسب است.

وی خاطر نشان کرد: برای رسیدن به هدف ۲۵% پرداخت از جیب مندرج در قانون برنامه ششم، سهم دولت و بیمه‌ها باید به بالای ۶۵% برسد؛ وضعیتی که در اکثر کشورهای جهان و مشابه ایران از لحاظ اقتصادی وجود دارد.

حریرچی در ادامه درباره مباحث مطرح مبنی بر "پول پاشی در حوزه سلامت" و "امکان صرفه جویی یک سومی در حوزه سلامت" گفت: این اصطلاحات و این عناوین قبلا هم مطرح شده است و تعجب بنده این است که افرادی که خود قبلا با این ادعاها مخالف بودند، با مخالفان حوزه سلامت همسو شده‌اند.

سخنگوی وزارت بهداشت خاطر نشان کرد: طرح تحول سلامت بنا به نظر دوست و دشمن، بزرگ‌ترین پروژه اجتماعی دولت و یکی از اصلی‌ترین دستاوردهای  نظام در چند سال اخیر بوده و مورد تایید مقام معظم رهبری، رییس جمهور، رییس مجلس و اعضای هیئت دولت و نمایندگان مجلس قرار گرفته است.

وی ادامه داد: با آدرس غلط دادن و حمله به خدمتگزاران مردم در حوزه سلامت هیچ مشکلی حل نخواهد شد و تکیه بر بعضی اطلاعات اشتباه و وابستگی‌های شخصی مشکلات حوزه سلامت را تشدید می‌کند.  

حریرچی در مورد بودجه پاداش پایان خدمت کارکنان وزارت بهداشت، گفت: در حالی که سایر وزارتخانه‌ها از محل ۳۵۰۰ میلیارد تومان مصوب دریافتی‌های بسیار قابل توجه داشته‌اند، وزارت بهداشت هیچ دریافتی از این بابت از سازمان برنامه و بودجه نداشته است، در حالی که مسئولین سازمان با شدت مشکلات وزارت بهداشت به عنوان دومین وزارتخانه بزرگ دولت از لحاظ تعداد کارکنان و بازنشستگان آشنا هستند و مکررا در این زمینه قول تامین منابع داده اند که تاکنون به نتیجه‌ای نرسیده است.

معاون وزیر بهداشت در پایان گفت: وزیر مردمی بهداشت هم در بازدیدهای میدانی بسیار زیادی که دارند، با مشکلات این بازنشستگان و درخواست‌های ایشان مکررا مواجه می‌شوند و پیگیری‌های متعدد و طاقت‌فرسایی در این زمینه انجام داده‌اند و حمله به فردی که در جهت حل مشکلات مردم و کارکنان حوزه بهداشت ودرمان را تلاش شبانه‌روزی دارد، جوانمردانه نیست.
ایسنا


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه