جامعه پزشکی

وزیر بهداشت در جلسه شورای راهبردی طب عمومی
استقرار نظام ارجاع بدون همکاری پزشکان عمومی میسر نیست


تاریخ انتشار : 09 دی 1397 ساعت 12:37
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
وزیر بهداشت گفت: معاونت های مختلف وزارت بهداشت فرصت ارزشمند همکاری با انجمن پزشکان عمومی کشور را غنیمت بشمارند چراکه در حال حاضر افراد شریف، لایق و منصفی در این مجموعه حضور دارند و قصد کمک به وزارت بهداشت و مردم را دارند.

به گزارش سپیدآنلاین، سید حسن هاشمی در جلسه شورای راهبردی طب عمومی گفت: خوشبختانه در حال حاضر نگاه و رویکرد انجمن پزشکان عمومی کشور ملی است بنابراین باید از این فرصت ارزشمند استفاده کنیم. 

وی افزود: در دوران گذشته در شهرهای مختلف کشور، یک پزشک عمومی فعالیت داشت و همه مردم و بیماران به او مراجعه می کردند اما امروز شرایط متفاوت شده است و به هر شهری که سفر می کنم، همه از ما پزشک فوق تخصص و پروفسور می خواهند.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: در حال حاضر در وزارت بهداشت به طور دقیق و شفاف می دانیم که به چه تعداد بهورز، مراقب سلامت، پزشک عمومی و متخصص پزشک خانواده برای استقرار نظام ارجاع نیاز داریم.

هاشمی در ادامه با اشاره به پیشنهاد انجمن پزشکان عمومی کشور مبنی بر تشکیل نظام جامع آماری طب عمومی در کشور، گفت: پیشنهاد بسیار خوبی است اما اشکالی که وجود دارد، یکسان نبودن آمار از سوی انجمن پزشکان عمومی، سازمان نظام پزشکی و وزارت بهداشت است که باید در جلسات مشترک بین این ارگانها، تشکیل این نظام جامع آماری مورد بحث و بررسی قرار گرفته و تشکیل شود.

وی با تاکید بر لزوم تعریف فیلدهای کاری پزشکان عمومی خاطرنشان کرد: فیلدهای کاری که پزشکان عمومی می توانند در آن فعالیت داشته باشند، بی شمار است و اگر بخواهیم دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی را افزایش و هزینه های این حوزه را کاهش دهیم، راهی نداریم که فرصت های بی شمار موجود را در اختیار طب عمومی قرار دهیم.

هاشمی اضافه کرد: برخی از اساتید ما در دوران دانشگاه، پزشکان عمومی بودند، در دروس بافت شناسی و آناتومی استادی داشتیم که پزشکان عمومی بودند اما ما در شهرهای مختلف دانشکده علوم پزشکی ایجاد کرده ایم و عضو هیات علمی هم جذب می کنیم و تصور می کنیم که هنر کرده ایم بنابراین در حوزه آموزش می توانیم برای پزشکان عمومی فرصت ایجاد کنیم.

وزیر بهداشت در ادامه افزود: هند با یک میلیارد و 300 میلیون نفر جمعیت یا چین با چنین جمعیتی، برای همه خدمات و شهرها، پزشک متخصص ندارند حتما از پزشک عمومی استفاده می کنند و قطعا دوره های مهارتی را نیز برگزار می کنند.

وی با اشاره به ظرفیت بالای پزشکان عمومی کشور تصریح کرد: پزشکان عمومی در مراکز ترک اعتیاد می توانند به وزارت بهداشت کمک کنند و باید سند توانمندی های طب عمومی با همکاری دبیرخانه شورای آموزش پزشکی عمومی بررسی شود.

هاشمی تاکید کرد: اصرار زیادی کردم که دو نفر از پزشکان عمومی در شورای آموزش پزشکی عمومی کشور حضور داشته باشند و پزشک متخصص ممکن است نتواند به خوبی برای پزشکان عمومی برنامه آموزشی تدوین کند و پزشکان عمومی می توانند در این شورا حضور و مشارکت داشته باشند.

وی در ادامه با بیان اینکه آموزش طب عمومی در کشور با مشکلاتی روبرو است گفت:ممکن است این مشکلات ناشی از تدریس، عدم وجود توازن در مناطق مختلف، ناکافی بودن فضای آموزشی، بالا بودن تعداد دانشجویان، کمبود امکانات و یا محتوا باشد. 

وزیر بهداشت خاطر نشان کرد: اگر در حوزه پوست و مو پزشکان عمومی فعالیت نمی کردند، وضعیت نامناسبی  به وجود می آمد و متاسفانه ساختار به نحوی است که هر فردی که پس از فارغ التحصیلی، پزشک عمومی می شود، فکر می کند ناتمام است و این بلا در دوره های تخصصی نیز به وجود آمده و هر پزشکی که دوره تخصص را می گذراند تصور می کند که هنوز ناتمام است و باید دوره های فلوشیپ و فوق تخصص را بگذارند.

هاشمی ضمن اشاره به استقرار و شکل گیری نظام ارجاع تاکید کرد:بدون کمک پزشکان عمومی این کار غیرممکن است، دولت به تنهایی نمی تواند نظام ارجاع را شکل دهد و باید با کمک پزشکان عمومی و سایر گروه های علوم پزشکی آن را ایجاد کنیم و اگر آنها احساس کنند که در نظام ارجاع و نظام سلامت، نقش دارند، به ما کمک می کنند و اگر احساس کنند که نادیده گرفته شده اند، ممکن است توفیقی نداشته باشیم.

وی ادامه داد: در نظام مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی معتقد به استفاده از پزشکان عمومی بوده و هستم و یکی از روسای دانشگاه های علوم پزشکی مستقر در تهران در مورد مدیریت یکی از بزرگترین بیمارستانهای تحت پوشش آن با من مشورت کرد.
تاکید کردم اگر پزشک عمومی یا فارغ التحصیلان رشته مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی به کار گرفته شوند، که بسیار خوب است چون بسیاری از روسای بیمارستانها، گرفتار اتاق عمل یا مطب های خودشان هستند و برخی از آنها در مواردی که باید از سیستم بهداشتی و درمانی دفاع کنند، همه مشکلات را به گردن رییس دانشگاه می اندازند. 

وزیر بهداشت اضافه کرد: استفاده از ظرفیت پزشکان عمومی در سطوح مختلف مدیریتی وزارت بهداشت ضروری است، برخی از بیمارستانهای تهران که به خوبی اداره می شود، توسط برخی پزشکان عمومی مدیریت می شوند به عنوان نمونه در بیمارستان امام سجاد(ع) شهریار و یا بیمارستانهای دانشگاهی تهران، پزشکان عمومی به خوبی بیمارستانها را اداره می کنند.

هاشمی در پایان خاطر نشان کرد: تا زمان تشکیل جلسه بعدی این شورا باید صلاحیت های حرفه ای پزشکان عمومی مشخص و سند راهبردی طب عمومی کشور تهیه شود و امیدوارم که نظام جامع آماری طب عمومی به زودی تشکیل شود.
وبدا


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه