سلامت و سبک زندگی

غربالگری ناتوانی های اسکلتی - عضلانی از فضای مجازی آغاز شد

تاریخ انتشار : 08 دی 1397 ساعت 20:35
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: غربالگری ناتوانی های اسکلتی - عضلانی از طریق فضای مجازی آغاز شد.

به گزارش سپیدآنلاین، رضا سلمان روغنی در جمع خبرنگاران افزود: طرح غربالگری ناتوانی های اسکلتی - عضلانی با حمایت وزارت بهداشت و مرکز تحقیقات طب فیزیکی و توانبخشی در سه فاز آموزش برنامه پیشگیری از بیماریهای عضلانی- اسکلتی در فضای مجازی، پاسخگویی به سوالات بیماران از طریق وب سایت و ارجاع بیماران مبتلا به این بیماریها به مراکز درمانی اجرا می شود.
وی تصریح کرد: در حال حاضر فاز اول این غربالگری از طریق آموزش در فضای مجازی آغاز شده و فاز دوم آن که ایجاد وب سایت است نیز در حال راه اندازی است و فاز سوم ارجاع بیماران شناسایی شده به مراکز درمانی است که تا 6 ماه دیگر عملیاتی می شود.
روغنی ادامه داد: یکی از دلایل شایع ناتوانی‌های جسمی بیماری‌های اسکلتی - عضلانی است که شامل بیماری‌های مختلفی همچون آرتروز، تنگی کانال نخاعی، استئوپروز، کمردرد و غیره است و با مداخله زودرس می‌توان به این بیماران کمک چشمگیری کرد.
‎عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اضافه کرد: این برنامه برای اطلاع‌رسانی عمومی راه‌اندازی شده و تلاش کردیم از ظرفیت فضای مجازی مجاز در این زمینه بهره‌مند شویم تا بایدها و نبایدها را در این زمینه ارائه شده و باورهای درست و غلط را نشان دهیم تا بتوانیم در پیشگیری اولیه از این بیماری‌ها موفق عمل کنیم.
روغنی تصریح کرد: اجرای این برنامه در جهت کاهش بار بیماری‌ها، کاهش ناتوانی‌های جسمی در سن بالا و کاهش هزینه‌های بیماران و سازمان‌های بیمه‌گر است و با بهره‌مندی از این ظرفیت می‌توان به نتایج و موفقیت‌های زیادی دست یابیم.
وی خاطرنشان کرد: در گام نخست با زبان ساده این اطلاع‌رسانی را از طریق اینستاگرام با آدرس ستون فقرات، مفاصل و عضلات (spine-master) برای مردم انجام می‌دهیم و این مساله تحت ‎حمایت علمی مرکز تحقیقات طب فیزیکی و توانبخشی انجام گرفته است.
‎این استاد دانشگاه گفت: مطالب ارائه شده در این سایت مجاز معرفی شده فضای مجازی کاملا مبنای علمی دارد و توسط اساتید دانشگاه به زبان ساده نوشته می شود و سعی می‌کنیم باورهای درست را جایگزین باورهای غلط کرده و همزمان از سردرگمی بیماران در زمینه درمان بکاهیم.
بر اساس گزارش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ، سالانه هزار میلیارد تومان هزینه داروی بیماران مبتلا به اختلالات اسکلتی - عضلانی است.
در ایران آرتروز زانو و مهره های گردنی در زنان و در مردان آرتروز ران و مهره های کمری شایعترین بیماریهای اسکلتی - عضلانی است. حدود 190 میلیون نفر در دنیا به استئوآرتریت مبتلا هستند و این رقم در ایران حدود 10درصد از جمعیت بالغ است.
80درصد این افراد در ایران درجاتی از محدودیت حرکت دارند که نشان دهنده کاهش کیفیت زندگی این بیماران است، پیش بینی های انجام شده موید این است که تا سال 2050 جمعیت سالمند کشور به 26 میلیون نفر یعنی 25 درصد از جمعیت کشور خواهد رسید.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه