سلامت و سبک زندگی

رئیس هیئت مدیره ارتوپدی ایران و جراحان زانو مطرح کرد؛
دلایل اصلی آسیب دیدگی‌های مفصلی در فوتبالیست‌ها


تاریخ انتشار : 06 دی 1397 ساعت 19:35
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
رئیس هیئت مدیره ارتوپدی ایران و جراحان زانو ضمن اشاره به عوامل موثر در آسیب های مفصلی در افراد، مهمترین دلایلی که موجب آسیب دیدگی ورزشکاران بخصوص فوتبالیستها میشود را برشمرد.

به گزارش سپیدآنلاین، محمد رازی‌ در کنفرانس ماهانه انجمن جراحان ارتوپدی ایران اظهار کرد: آسیب مفصل زانو به خصوص آسیب‌هایی که بیشتر جنبه آسیب محیطی دارند و منجر به آسیب‌دیدگی می‌شوند در بازی‌هایی مانند فوتبال، هندبال‌، والیبال و بسکتبال است که در این ورزش‌ها به طور ناگهانی‌ دچار پیچش و پارگی‌ ریگامان‌ می‌شود.
وی ادامه داد: این پیچ خوردگی‌ها که در حین بازی رخ می‌دهد منجر به پیچ خوردگی مکرر در زانو می‌شود و در نهایت مینیسک‌ها دچار پارگی و تخریب غضروف مفصلی می‌شوند.

رئیس هیئت مدیره ارتوپدی ایران و جراحان زانو با اشاره به اینکه آرتروز به معنای ساییدگی‌ است، گفت: این نوع آرتروز‌ بیشتر در سنین بالا اتفاق می‌افتد اما در کسانی که در سن کم ورزش‌های سنگین انجام می‌دهند هم چنین عارضه ای محتمل است و اغلب این افراد دچار پارگی صلیبی‌ می‌شوند و فرد غضروف‌های خود را از دست می‌دهد در این صورت زانوها، مانند زانوهای یک انسان 70 ساله است.

وی با تاکید بر اینکه افراد باید مراقب عوامل محیطی باشند، گفت: یکی از عوامل محیطی به خصوص در بازی فوتبال، آمادگی نداشتن برای این بازی است که افراد بدن خود را در این بازی‌ها آماده نمی‌کنند؛ باید حتماً قبل از شروع بازی ورزش‌های سبک‌تری انجام دهند تا بدن آنها به اصطلاح گرم شود چراکه در این صورت فرد دچار آسیب‌دیدگی‌های شدیدی خواهد شد و باید تمرینات خاص پیشگیری‌ کننده از آسیب انجام دهند.

مهم‌ترین علل آسیب دیدگی در بازی‌های فوتبال
رازی ادامه داد: افرادی که بازی‌های فوتبال انجام می‌دهند باید آمادگی قبل از بازی را در برنامه خود بگنجانند‌؛ وضعیت آب و هوا و پیشگیری از آسیب بسیار موثر است همچنین سرما، گرما و تعریق بیش از حد به خصوص در تابستان می‌تواند باعث آسیب‌دیدگی شود، میزان وقت گذاشتن برای گرم کردن قبل از بازی بسیار مهم است و سرد بازی کردن مشکلات زیادی را برای فرد به وجود می‌آورد.

رئیس هیئت مدیره ارتوپدی ایران و جراحان زانو با اشاره به اینکه سطح زمین می‌تواند در آسیب‌دیدگی موثر باشد، افزود: زمین خاکی، زمین چمن و زمین چمن مصنوعی‌ در پیشگیری از ایجاد آسیب نقش مهمی دارد مثلاً چمن طبیعی استاندارد نقش بسیار زیادی در آسیب‌دیدگی دارد همچنین زمین‌ خاکی خوب را نباید فراموش کرد چراکه زمین خاکی خوب و مسطح برای بازی فوتبال بسیار مناسب است.

وی ادامه داد: در سال‌های اول که چمن مصنوعی از کشورهای خارجی وارد ایران شد به دلیل استاندارد نبودن آن افراد بازیکن دچار‌ پیچ خوردگی‌های زیادی می‌شدند که به مرور سعی شد این چمن‌ها استاندارد شود اما همچنان میزان آسیب‌دیدگی در چمن مصنوعی در کشور خیلی بالاست و متاسفانه تعداد زیادی از ورزشکاران در این چمن‌ها دچار پیچ خوردگی‌ می‌شوند.

رازی یادآوری کرد: باید حتماً تجدیدنظر‌ در بازبینی‌ کیفیت چمن مصنوعی و کفش‌های بازیکنان‌ انجام شود؛ ورزشکاران باید برای بازی روی چمن مصنوعی آموزش‌های لازم را ببینند، باید روی چمن مصنوعی بررسی‌هایی انجام شود تا بتوان به نحو بهتری کار کرد متاسفانه به دلیل شرایط کنونی نمی‌توان از چمن طبیعی استفاده کرد.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه