جامعه پزشکی

سفیران کافه داونتیسم بین مردم می آیند

تاریخ انتشار : 05 دی 1397 ساعت 20:50
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
کافه ای که پرسنل آن تنها از میان کودکان سندرم داون و اختلال اوتیسم انتخاب شده‌اند در نظر دارد تا سفیران خود را به کافه های تهران بفرستد تا برای مشتریان دیگر کافه ها نیز آشپزی کنند و به نوعی موجب ارتباط بیشتر این افراد با جامعه و آشنایی مردم با آنان شوند.

آیلین آگاهی موسس و مدیر کافه داونتیسم روز چهارشنبه در مورده تعداد کودکان مبتلا به سندرم داون و اوتیسم شاغل در این کافه گفت: در حال حاضر 31 نفر به صورت مستقیم و شیفت بندی شده در کافه داونتیسم مشغول به کار هستند و حدود 11 نفر نیز به صورت کار در منزل محصولاتی نظیر دستبند و گل چینی درست می کنند که در کافه به فروش می گذاریم.
وی با اشاره به طرح انتخاب سفیران اوتیسم و سندرم داون گفت: ما در نظر داریم تعدادی از کودکان شاغل در کافه را که به توانمندی مناسبی رسیده اند به عنوان سفیران اوتیسم و سندرم داون به کافه ها و رستوران ها بفرستیم تا مشتریان این رستوران ها برای چند ساعت توسط کودکان ما پذیرایی شوند.
آگاهی تاکید کرد: بدون شک این اقدام موجب خودباوری برای افراد مبتلا به اتیسم و سندرم داون و حضور بیشترشان در اجتماع خواهد شد و آشنایی عموم مردم با این اختلال ها را رقم خواهد زد.
وی تصریح کرد: ما از این فعالیت ها یک هدف کلی داریم که آن نیز ارتباط بیشتر و موثرتر کودکان مبتلا به سندرم داون و اختلال اتیسم با عموم جامعه است.
مدیر کافه داونتیسم گفت: مبتلایان به اوتیسم دچار در خود ماندگی و ضعف در روابط اجتماعی شان هستند و از سوی دیگر کودکان مبتلا به سندرم داون دارای روابط اجتماعی بسیار بالایی هستند. در نتیجه ما با علم بر اینکه این دو می توانند مکمل یکدیگر باشند، شرایط را برای اشتغال این افراد در کنار هم فراهم کردیم.
آگاهی افزود: این فعالیت برای اولین بار در دنیا و بر خلاف عملکرد سایر مراکز توانبخشی و فعالان این حوزه صورت گرفت، زیرا عموم این افراد اعتقاد داشتند باید کودکان مبتلا به بیماری های مختلف در مراکز جدا از هم تحت آموزش قرار گیرند.
وی گفت: در حالی که ما شاهد بودیم در کافه داونتیسم کودکان ارتباط بسیار خوبی با هم دارند و توانمندی های بسیاری را فرا گرفته اند همچنین به اطرافیان شان آموخته‌ایم دیگر به آنها امر و نهی نکنند تا کارهایشان را شخصا پیش ببرند و به استقلال شان کمک شود.
مدیر این کافه در ادامه با اشاره به فعالیت های موسیقی کودکان اختلال اوتیسم و سندرم داون گفت: در حدود 17 سال آموزش موسیقی به این کودکان توانسته ایم بیش از 300 کنسرت در سراسر ایران برگزار کنیم و اکنون شاهدیم که این کودکان توانایی نوازندگی به صورت حرفه ای را فرا گرفته اند که نشان از خودباوری و توانایی های بسیار بالای این افراد است. حال آنکه نیاز است تا جامعه نیز آنان را باور و از پیشداوری و قضاوت در مورد آنها خودداری کند.
این فعال اجتماعی افزود: کودکان شاغل در کافه داونتیسم تمام موضوعات مربوط به کار نظیر مدیر داخلی، آشپزی، حسابداری و سایر کارها را به صورت مستقل و با توانایی خودشان انجام می دهند و با وجود اینکه کار در کافه با آب جوش و چاقو و این مسایل در ارتباط است اما شاهدیم که این کودکان بدون هیچ مشکلی توانمندی کار در کافه را پیدا کرده اند و بدون نیاز به کسی مشغول اداره کافه هستند.
وی در پایان خاطر نشان کرد: متاسفانه عدم حمایت نهادهای مختلف و افزایش هزینه ها، ادامه کار این کودکان در کافه داونتیسم را با مشکل مواجه کرده است که امیدواریم این موضوع نیز با کمک خیرین و جذب مشارکت های مردمی در راستای اشتغال این کودکان حل شود تا بتوانیم به فعالیت های خود ادامه دهیم.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه