اخبار ایران و جهان

وزیر کشور اعلام کرد
لزوم ارتباط قوی بین سازمان ثبت احوال و مراکز علمی


تاریخ انتشار : 03 دی 1397 ساعت 20:42
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
وزیر کشور گفت: سازمان ثبت احوال کشور باید با مراکز علمی ارتباط قوی داشته باشد؛ نظام سرشماری سنتی منسوخ شده است و تغییرات در عرصه تحولات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی لحظه به لحظه است بنابراین به تحلیل لحظه ای جمعیت کشور نیاز داریم.

به گزارش سپیدآنلاین، عبدالرضا رحمانی گفت: موضوع جمعیت اصلی ترین هدف برنامه ریزی ها است؛ جمعیت دارای کمیت، تعداد، پراکندگی و کیفیت شامل توانمندی و نوع تلقی و نگاه به جمعیت است که سازمان ثبت احوال درست ترین اطلاعات جمعیتی را در این زمینه ها دارد.
 
وی افزود: نیازمند همکاری دستگاه در مطالعات جمعیتی هستیم، توقع ما در غنی کردن مطالعات جمعیتی، همکاری دیگر حوزه ها است که داده ها جان و روح بگیرند و در نظام تصمیم گیری موثرتر باشند.

رحمانی فضلی در ادامه گفت: سازمان ثبت احوال برای دستیابی به این هدف باید با اهالی علم ارتباط گسترده تر و فعال‌تر و موثرتر داشته باشد؛ چرا که ثبت احوال می تواند یک حوزه علمی و موثر در کشور باشد.

وزیر کشور تصریح کرد: در موضوع طلاق که ثبت احوال وارد شد و یک روش علمی را که مورد قبول در دنیا است، ارائه کرد، باعث شد که نگاه به طلاق و تحلیل آن منطقی تر و علمی تر شد.

وی ادامه داد: یک نمونه دیگر از این موارد شامل مباحثی مثل مهاجرت است که یکی از مهمترین مسائل اجتماعی، اقتصادی، شهری و آسیب شناسی که مربوط به حاشیه نشینی ها است در آن مطرح است؛ این موارد به یک تحلیل جامع و دقیق به مهاجرت نیاز دارد.

رحمانی فضلی گفت: اگر از مهاجرت تحلیلی درست نداشته باشیم، نمی‌توانیم از ظرفیت‌های موجود جمعیتی استفاده درستی داشته باشیم.

وی خطاب به کارکنان ثبت احوال گفت: شما با تحرکات جمعیت سروکار دارید و می‌توانید دقیق ترین و علمی ترین تحلیل جمعیت را ارائه دهید و بر اساس داده‌های شما مراکز علمی می‌توانند تحلیل‌های علمی و دقیق را ارائه دهند.

وزیر بهداشت در ادامه افزود: کارکنان ثبت احوال می‌توانند با استفاده از روش سنتی که داده ها در آن انبار می شود، در مدل جدید به این داده ها روح و جان بدهند و آنها را معنادار کنند و با فرآوری داده ها آنها را در اختیار نظام تحلیل قرار دهند.

رحمانی فضلی تصریح کرد: باید ظرفیت های لازم ایجاد شوند و با مرکز آمار هماهنگی‌ شود تا اطلاعات در خصوص مرگ و میرها، کیفیت جمعیت و موارد مکانیزه ایجاد شود و داده ها ثبت شوند و باقی اطلاعات هم از مردم گرفته شود تا بر اساس این اطلاعات با هماهنگی با مرکز آمار بتوانیم مدل عملیاتی را ایجاد کنیم.

وی با بیان اینکه ثبت احوال ارتباط میان بخشی با دیگر بخش ها دارد و در این خصوص نیز توفیقاتی داشته است، افزود: در وزارت کشور نیز تلاش می‌کنیم موثر بودن ثبت احوال در نظام تصمیم‌گیری ها را مداخله دهیم و امیدواریم این سازمان در ارتباط با محیط برنامه ریزی و علمی گام های موثرتری داشته باشد.

وزیر کشور در ادامه به موضوع انتخابات اشاره کرد و گفت: تاکنون در انتخاباتی که داشتیم حتی یک رای هم باطل نشد و یک صندوق به هم نخورد.

وی تتکید کرد: سازمان ثبت احوال در موارد مهمی مانند انتخابات مجلس، خبرگان، شوراها و ریاست جمهوری خوب درخشید. ادعاهای زیادی شد که اتفاقاتی افتاده است و شکایت های زیادی هم مطرح شد اما نتایج انتخابات ریاست جمهوری در آخرین لحظات اعلام شد. 


رحمانی فضلی در پایان گفت: اگر کسی اعتراضی دارد باید اعتراض کند ما هم به کارمان اعتماد داشتیم. بیشترین اعتراض ها مربوط به تشخیص هویت، کسانی که به سن رای دادن نرسیدند یا اینکه چند بار رای داده بودند مربوط بود که با دقت، سرعت و صحت ثبت احوال و استعلام های لازم بدون هیچ اتفاقی حتی یک رای هم باطل نشد.

ایرنا


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه