سلامت و سبک زندگی

مدیر کل دفتر مدریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت:
بیش از 50 درصد بزرگسالان کشور فعالیت بدنی کافی ندارند


تاریخ انتشار : 02 دی 1397 ساعت 18:20
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت گفت: ۵۵ درصد بزرگسالان در کشور فعالیت بدنی ناکافی دارند و ۶۵ درصد افراد جامعه دارای چاقی یا اضافه وزن هستند.

به گزارش سپیدآنلاین، افشین استوار در جلسه هم اندیشی برنامه توسعه فعالیت بدنی در کشور گفت: فعالیت فیزیکی ناکافی یعنی نداشتن حداقل ۱۵۰ دقیقه فعالیت بدنی در طول هفته که متاسفانه ۵۵ درصد افراد جامعه فاقد این فعالیت هستند که این  وضعیت در زنان به مراتب شدیدتر از مردان است؛  یعنی ۶۵ درصد از زنان و ۴۵ درصد از مردان فعالیت کافی بدنی ندارند.

وی افزود: ۲۳ درصد از جمعیت بزرگسال کشور چاق هستند و افزایش وزن و چاقی با هم در ۶۵ درصد کل جمعیت کشور شایع است، ریشه عدم فعالیت بدنی به کودکی و نوجوانی بازمی‌گردد و متاسفانه حدود ۲۰ درصد از کودکان و نوجوانان کشور هم فعالیت فیزیکی ناکافی دارند.

استوار عوامل این معضل را عمدتا در حوزه‌های غیرمرتبط با حوزه سلامت اعم از آموزش کم یا ناصحیح، شهرسازی و توسعه شهری، خدمات اجتماعی، ورزش‌های همگانی و سطح زندگی در شهرها و روستاها دانست و گفت: ۳۰ تا ۴۰ سال پیش ۷۰ درصد مردم در روستاها زندگی می‌کردند ولی هم اکنون ۲۵ درصد جمعیت کشور روستانشین هستند و جوان‌های روستایی هم به شهرها مهاجرت کرده‌اند. بنابراین آمار عدم فعالیت بدنی در شهر و روستا چندان تفاوتی با هم ندارد.

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت اهمیت همکاری‌های بین بخشی، سیاستگذاری، برنامه‌ریزی، ایجاد یک برنامه و تعهد ملی جهت کاهش آسیب‌ها از این ناحیه را مورد تاکید قرار داد و گفت: باید ضمن ارزیابی وضعیت موجود، راهبردها و فعالیت‌های این حوزه را با وضعیت دنیا مقایسه کنیم و با استفاده از برنامه موجود در سازمان بهداشت جهانی در این زمینه، فاصله‌های موجود را برطرف کنیم.

وی با اشاره به اینکه فعالیت بدنی کم یکی از عوامل چهار بیماری عمده غیرواگیر یعنی بیماری‌های قلبی و عروقی، دیابت، بیماری‌های مزمن تنفسی و سرطان‌ها است، گفت: مسلما عدم فعالیت فیزیکی و کم تحرکی منشا این بیماری‌ها است.

استوار در پایان بر تدوین سند مشترکی بین دستگاه‌ها با اهداف و وظایف مشخص تاکید کرد و خواستار حداکثر همکاری نهادهای مختلف در اجرای آن شد.

ایسنا


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه