جامعه پزشکی

معاون پرستاری وزارت بهداشت خبر داد
جذب 10 هزار پرستار برای جبران کمبود نیرو


تاریخ انتشار : 29 آذر 1397 ساعت 12:27
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
معاون پرستاری وزیر بهداشت از اختصاص بودجه جذب هیات علمی پرستاری در سال آینده خبر داد و گفت: به دنبال جذب سالانه ۱۰ هزار پرستار برای جبران کمبود نیروی پرستار در گروه‌های مختلف هستیم.

به گزارش سپیدآنلاین، مریم حضرتی در جلسه با اعضای علمی و شورای سیاستگذاری پرستاری دانشگاه پرستاری و مامایی کرمانشاه پس از شنیدن نقطه نظرات و  پیشنهادات آنها اظهارکرد:  دغدغه های شما دغدغه های ما هم هست و ما هم معتقدیم که برخی از مشکلات موجود مانند مدرک گرایی یک آفت است که البته همه ما وظیفه داریم که اجازه ورود این آفت به را عرصه پرستاری ندهیم.
 
وی در خصوص افزایش جذب دانشجویان پرستاری گفت: ما هم با افزایش بی رویه جذب دانشجوی پرستاری مخالفیم اما افزایشی که طی سالیان پیش صورت گرفته نشات گرفته از کمبود نیرو براساس نیاز جامعه در این حوزه بوده است. بنابراین در جلساتی که با معاونت آموزشی در این خصوص داشته ایم مقرر شد تا از سال ۱۴۰۰ در جذب دانشجو افزایشی نداشته باشیم و به تثبیت برسیم.

 معاون پرستاری وزیر بهداشت افزود: در حال حاضر میانگین نیروی پرستاری ما در کشور ۷ دهم است که با این وجود در حال حاضر حدود ۴ هزار پرستار در مرخصی زایمان هستند تلاش و برنامه ریزی ما این است که تا سال ۱۴۰۴ میانگین ما حداقل به ۱.۸ برسد.

حضرتی عدم جذب به موقع و متناسب با نیاز پرستار در سالهای گذشته را مورد انتقاد قرارداد و افزود: در حال حاضر بیش از ۷۰ درصد نیروهای ما زیر ۱۰ سال خدمت هستند و از تجربه زیادی برخوردار نیستند. بنابراین ما مجبوریم این خلاء را به روش های گوناگون پر کنیم.

وی در ادامه با اشاره اینکه سالانه ۱۱ هزار فارغ التحصیل پرستاری داریم، اظهارداشت: همه این تعداد به دلیل مشکلات مالی بیمارستانها جذب نمی شوند اما با این حال پرستاری یکی از رشته هایی است که بیشترین بازار کار و بیشترین جذب را در بین سایر رشته ها دارد و البته بر اساس آمارهای جهانی، پرستاری در ۱۰ سال آینده جزو سه شغل برتر دنیاست. 

حضرتی در خصوص کمبود هیات علمی گفت: خوشبختانه در بودجه سال آینده این موضوع دیده شده و انشالله در این خصوص بهبود حاصل خواهد شد.

معاون پرستاری وزارت بهداشت همچنین از اصلاح و بازنگری چارت دانشکده های پرستاری خبرداد و گفت: پرستاری جامعه نگر را از اولویت های معاونت پرستاری است، پرستاران سفیران سلامت هستند و هر کدام از ما باید آموزش های خودمراقبتی را در اطراف خودمان و فراتر نهادینه کنیم.

وی در پایان از اجرای طرح غربالگری مردم در سراسر کشور همزمان با هفته پرستار در راستای پرستاری جامعه نگر خبرداد.
ایسنا


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه