تازه‌های پزشکی

اندازه گیری اسید آمینه خون با نانوحسگرهایی از پوست موز

تاریخ انتشار : 28 آذر 1397 ساعت 16:34
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
تیمی از پژوهشگران دانشگاه مازندران با بهره‌گیری از ترکیبات موجود در پوست موز نانو حسگرهای ارزان‌ قیمتی را سنتز کردند که قادر به اندازه‌گیری یکی از انواع اسیدهای آمینه‌ موجود در خون انسان با دقت و سرعت قابل قبولی است.

به گزارش سپیدآنلاین، جهانبخش رئوف، عضو هیات علمی دانشگاه مازندران با بیان اینکه پروتئین‌ها ۲۰ درصد بافت‌های بدن انسان را تشکیل می‌دهند، گفت: علاوه بر آن اسیدهای آمینه واحدهای سازنده پروتئین‌ها هستند و کمبود این مواد در بدن می‌تواند موجب بروز اختلالاتی نظیر ریزش مو، مشکلات پوستی، دیابت، اختلالات خواب و حتی مشکلات قلبی عروقی شود. از این‌ رو، اندازه‌گیری اسیدهای آمینه در بدن از اهمیت بالایی برخوردار است. 

وی با اشاره به نقش اسیدآمینه‌ "تیروزین" در بدن به‌عنوان یک اسیدآمینه‌ مهم، خاطر نشان کرد: "تیروزین" یک اسیدآمینه‌ مهم در بدن است که حضور آن اثرات مثبتی بر خلق ‌و خو، حافظه و استرس دارد. از این‌ رو، سنجش سطح این آنزیم در بدن می‌تواند از اهمیت بالایی برخوردار باشد. در طرح حاضر با استفاده‌ همزمان از یک نوع آنزیم موجود در پوست موز و نانوذرات سیلیکا موفق به سنتز یک نانوحسگر جهت شناسایی و اندازه‌گیری آمینواسید تیروزین در خون انسان شدیم.

این عضو هیات علمی دانشگاه مازندران با بیان اینکه با بهره‌گیری از فناوری نانو موفق به سنتز نانوحسگری ارزان‌قیمت شدیم که قادر است حضور یک نوع آمینواسید در خون را با سرعت مناسبی شناسایی و اندازه‌گیری کند، خاطر نشان کرد: با توجه به روش کار آسان در سنتز این نانوحسگر آنزیمی، می‌توان تعداد زیادی آنالیز را در چند دقیقه انجام داد. از سوی دیگر سنتز این نانوحسگر بر بستر کاغذی موجب کاهش هزینه‌ قابل‌توجه برای سنتز این نانوحسگر شده‌ است.

رئوف در خصوص مزایای استفاده از آنزیم تیروزین در ساخت این نانوحسگر، خاطرنشان کرد:  آنزیم‌ها، به‌عنوان کاتالیزگرهای سیستم‌های حیاتی شناخته می‌شوند. دو ویژگی بارز آنزیم‌ها قابلیت ایجاد پاسخ اختصاصی و برگشت‌پذیری آنها است که موجب عملکرد گزینشی مطلوب می‌شود. 

وی افزود: در این مطالعه از نانوذرات سیلیکایی عامل‌دار شده با مرکاپتوپروپیل تری متوکسی سیلان به‌عنوان بستری برای تثبیت آنزیم تیروزین استخراج‌شده از بافت پوست موز استفاده شد.

این محقق در ادامه گفت: پس از سنتز نانوذرات، روش‌های مشخصه‌یابی و میکروسکوپی جهت تایید سنتز آنها مورد استفاده قرار گرفته است. در ادامه پس از سنتز حسگر، از روش‌های الکتروشیمیایی برای ارزیابی کارایی آن استفاده شده و در نهایت عملکرد نانوحسگر موردنظر به‌ منظور شناسایی و اندازه‌گیری اسیدآمینه تیروزین در نمونه‌ خون انسان ارزیابی شده‌ است.

وی با اشاره به نتایج به دست آمده، گفت: نتایج حاصل حاکی از آن است که حضور نانوذرات سیلیکا در ساختار نانوحسگر موجب کاهش حد تشخیص و وسیع‌تر شدن دامنه‌ خطی پاسخ به ترتیب به میزان ۰.۰۲ میکرومولار و ۶۰۰- ۰.۰۵ میکرومولار شده‌ است.

این تحقیقات از سوی پروفسور جهانبخش رئوف، پروفسور رضا اوجانی و دکتر طاهره آقاجان‌زاده از اعضای هیات علمی، دکتر ائمه باقری حشکوایی دانش‌آموخته مقطع دکتری و محدثه رحیمی محسنی دانشجوی مقطع دکتری دانشگاه مازندران اجرایی و نتایج آن در International journal of biological macromolecules با ضریب تاثیر ۳.۹۰۹ منتشر شده‌ است
ایسنا


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه