جامعه پزشکی

رئیس انجمن متخصصان مغز و اعصاب ایران خبر داد:
شیوع صرع در ایران ۲ تا ۳ برابر کشورهای پیشرفته


تاریخ انتشار : 10 آذر 1397 ساعت 21:18
0
0
e
p
+
-
اندازه متن :
رئیس انجمن متخصصان مغز و اعصاب ایران گفت: براساس جدیدترین مطالعه اپیدمیولوژیک انجام شده شیوع بیماری صرع در ایران بین ۲ تا ۳ برابر شیوع این بیماری در کشورهای پیشرفته اروپایی و آمریکای شمالی است.

به گزارش سپید، حسین پاکدامن در سومین همایش علمی Brain & Mood Day با اشاره به اینکه این رویداد علمی با حضور مشترک متخصصان مغز و اعصاب و روانپزشکان و با محوریت بیماری صرع برگزار شد، افزود: علت مورد توجه قرار گرفتن بیماری صرع در این همایش اهمیت این بیماری است. شیوع بیماری صرع در ایران به‌علت ضربات ناشی از تصادفات رانندگی و همچنین وجود تعداد زیادی مجروح جنگی در ایران بالاست.

وی افزود: طبق جدیدترین مطالعه اپیدمیولوژیک انجام شده میزان شیوع بیماری صرع در ایران ۲ تا ۳ برابر کشورهای پیشرفته غربی چه در اروپا و چه در آمریکای شمالی است. در سایر موارد مانند شیوع بیماری در زنان و مردان و ... وضعیت ایران مشابه کشورهای پیشرفته است.

وی با اشاره به اینکه از نظر شیوه‌های درمانی بیماری صرع وضعیت در ایران با کشورهای غربی تقریبا یکسان است، عنوان کرد: شیوه تحریک عصب واگ را را در سال ۲۰۰۰ و سه سال پس از تائید FDA برای نخستین بار در منطقه در ایران انجام دادیم و مقاله آن را هم منتشر کردیم. شیوه بعدی جراحی منجر به درمان بیماری صرع است که دنیا به سمت آن رفته است. حدود ۳۰ درصد صرع‌ها مقاوم به درمان طبی هستند و از بین این دسته از بیماران گروهی واجد شرایط برای انجام جراحی درمانی هستند.

پاکدامن تاکید کرد: متخصصان مغز و اعصاب می‌توانند بیشترین کمک درمانی را به بیماران صرع ارائه دهند و در عین حال شیوه جراحی درمانی هم در کشور رو به گسترش است.

رئیس انجمن متخصصان مغز و اعصاب ایران با اشاره به اینکه در سومین همایش علمی Brain & Mood Day درباره درمان‌های دارویی صرع و مسائل روانپزشکی آن نیز بحث و بررسی شد، افزود: طبق بررسی ما حدود ۱.۷ درصد جمعیت کشور مبتلا به صرع هستند.

کمبود داروی دپاکین به‌زودی برطرف می‌شود

مدیرعامل شرکت سانوفی ایران هم در این همایش گفت: در چند ماه اخیر به‌علت تحریم‌ها و نگرانی‌های ایجاد شده، شاهد انبارش گسترده داروی دپاکین توسط مردم بودیم و این دارو به کمبود برخورد کرد.

️نریمان صدری توضیح داد: تولید داخل داروی دپاکین چند سالی است که در حال انجام است.  در چند ماه اخیر به‌علت تحریم‌ها و نگرانی‌های ایجاد شده، شاهد انبارش گسترده داروی دپاکین توسط مردم بودیم و این دارو به کمبود برخورد کرد.

وی افزود: این وضعیت همزمان شد با اینکه تامین مواد بسته‌بندی موردنیاز تولید دپاکین که از آلمان تامین می‌شد به‌علت اختلالات بانکی ناشی از تحریم مختل شد. چند ماهی مواد بسته‌بندی را نتوانستیم تامین کنیم. خوشبختانه با همکاری‌های صورت گرفته تامین‌کنندگان جدید پیدا کردیم و تامین مواد بسته‌بندی به‌روز شده و امیدواریم این کمبود مقطعی در یکی دو ماه اخیر هم به‌زودی برطرف شود.

صدری گفت: نه‌تنها محدودیت‌های بین‌المللی تحریم شامل دارو نمی‌شود بلکه کشور فرانسه و اتحادیه اروپا و شرکت‌های بزرگ اروپایی مانند سانوفی برنامه‌شان این است که فعالیت خود را در ایران همچون گذشته ادامه دهند.

به گفته صدری یک ماهی است که نتوانسته‌ایم واردات دارو داشته باشیم اما در حال مذاکره هستیم و از ماه دسامبر دوباره واردات دارو را از سر خواهیم گرفت.


شما منتشر کنید در


مطالب مرتبط


دیدگاه کاربران


ارسال دیدگاه


نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی شود کد امنیتی :      
طراحی و اجرا توسط: هنر رسانه